Marek Eben: Proč nechci být prezidentem
Symbol ctností? Marek Eben přiznává, že klidná tvář je jen maska. „Jsem například poměrně líný. A používám sprostá slova.“ O vládnutí ale nestojí z jiného důvodu. Poslouchejte...
Eben na Hrad! „To je naivní představa. Kdyby se to mělo dělat dobře, tak by to musela být jedna velká oběť. Ten člověk by měl úplně potlačit své ego a být služebníkem národa. Já takové sklony k obětování nemám. A ti, co to dělají, už vůbec ne,“ překvapuje rýpnutím oblíbený moderátor.
Pro lidi je esencí ctnosti. Sám ale tvrdí, že k dokonalosti má daleko. „To je legenda, kterou někdo vytvořil. Například, že Eben neřekne žádné sprosté slovo. Samozřejmě že je používám.“ Špatných vlastností má prý celou řadu. „Například jsem poměrně líný,“ říká. „Tatínkovu cílevědomost a pracovitost jsem nepodědil.“
Kdo by se hodil
Podle Ebena hlavou státu „musí být někdo, komu dělá dobře, že hrajou fanfáry a on vchází na jeviště. To jsem zažil v divadle. To znám.“ Kdyby se sám stal prezidentem, přišel by prý o všechno, co má rád. Koho by si tedy on sám vybral za prezidenta?
„Petra Robejška. To je politolog, který má úžasný vhled do věcí, analytické myšlení, vládne jazykem, kterému všichni rozumí, vyjadřuje se krásně, mluví plynně pěti jazyky… A dobře vypadá, což taky není k zahození.“ Je mu ale jasné, že Robejšek se „na kandidátce“ žádné strany neobjeví. Už mají své lidi.
Kliďas? To je jen maska
Marek Eben působí vždycky klidně a uvolněně. Na jevišti i při televizních přenosech. Je to prý ale jen zdání. „Lidi mi vždycky říkají: Ty jsi tak klidný! A kdyby viděli dovnitř, tak opak je pravdou. Jsem docela velký trémista.“
Přímé přenosy ze soutěže StarDance jsou podle jeho názoru pro psychiku velmi nezdravé. „Lékař vždycky řekne: Jen žádné stresy! Tak tohle je esence všeho stresu, který si člověk může vymyslet.“
Eben má každopádně pro strach uděláno. Klikněte na video a přesvědčte se!
Kecy nikdy!
Jak říká, nejtěžší je pro něj vymyslet, co na pódiu řekne. „Lidi čekají, co z vás vypadne. A mělo by z vás vypadnout.“ Pak jsou ale akce, kde je prý jedno, kdo je moderuje. „Třeba takový běžný ples. Na nich nejsou lidi zvědaví na nějaké intelektuální kecy.“ Takové kšefty Marek Eben nebere.
„To by mě nebavilo. Občas mi nabídnou velmi lukrativní práci, ale takovou, že vím, že nemám šanci dostat publikum na svou stranu. Pak to vždycky tomu pořadateli rozmlouvám.“ Přiznává, že sám sobě je špatným manažerem. „To by se všichni smáli.“
Na plovárně s Alanem Rickmanem
Marek Eben vyznává heslo: „Zodpovědnost za rozhovor má vždycky ten, kdo se ptá.“ Proto vůbec nepodceňuje přípravu. Platí to i pro oblíbené pořady Na plovárně, do kterých si zve osobnosti ze všech oborů. A taky hvězdy. Třeba herce Alana Rickmana.
„Byl přísný, až jsem se trochu bál. Ale zaplaťpánbůh, oni poznají brzy vaše úmysly. A když si pak sednou a zjistí, že nemáte v úmyslu je popravit, ale že vás zajímá jejich práce, tak většinou roztají. Mám pocit, že je to lepší výsledek rozhovoru, než když po něm jdete.“
Jak si vybírá hosty do pořadu Na plovárně? Co považuje za handicap ve své práci? Proč toužil mít vlastní kapelu? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka