Marco Polo. Po sedmnácti letech služby pro chána Kublaje zatoužil po domově

Marco Polo zemřel 8. ledna 1324. Spolu s otcem a strýcem se roku 1271 vypravili objevovat Blízký i Dálný východ a po třech a půl letech doputovali až do středu asijské civilizace, dnešního Pekingu. Mocný chán Kublaj si mladého Evropana oblíbil a svěřil mu dokonce vysoký úřednický post. Marco tak jako chánův emisar vyjížděl po celé říši na inspekční cesty. Po sedmnácti letech služby však zatoužil po domově a vydal se na cestu zpět.

Do rodných Benátek přivezl kromě mnoha historek také věci, které v Asii běžně fungovaly a v Evropě byly doposud neznámé. Například těstoviny nebo bankovky. Své zážitky z cest pak uspořádal do rozsáhlého cestopisu, který později inspiroval zámořské objevitele, například Kryštofa Kolumba.

Cesty Marca Pola v nedávné minulosti někteří badatelé zpochybnili, poukazovali zejména na faktické chyby v jeho textech. Jednoznačný důkaz, že by si Marco Polo svou cestu do Číny pouze vymyslel, však doposud neexistuje. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.