Marco Polo. Po sedmnácti letech služby pro chána Kublaje zatoužil po domově
Marco Polo zemřel 8. ledna 1324. Spolu s otcem a strýcem se roku 1271 vypravili objevovat Blízký i Dálný východ a po třech a půl letech doputovali až do středu asijské civilizace, dnešního Pekingu. Mocný chán Kublaj si mladého Evropana oblíbil a svěřil mu dokonce vysoký úřednický post. Marco tak jako chánův emisar vyjížděl po celé říši na inspekční cesty. Po sedmnácti letech služby však zatoužil po domově a vydal se na cestu zpět.
Do rodných Benátek přivezl kromě mnoha historek také věci, které v Asii běžně fungovaly a v Evropě byly doposud neznámé. Například těstoviny nebo bankovky. Své zážitky z cest pak uspořádal do rozsáhlého cestopisu, který později inspiroval zámořské objevitele, například Kryštofa Kolumba.
Cesty Marca Pola v nedávné minulosti někteří badatelé zpochybnili, poukazovali zejména na faktické chyby v jeho textech. Jednoznačný důkaz, že by si Marco Polo svou cestu do Číny pouze vymyslel, však doposud neexistuje.
Související
-
Trasou Marca Pola. První Čech dal Hedvábnou stezku pěšky, stopem a sám
Když Martin putoval po Abcházii, tedy malém neuznaném státu na břehu Černého moře, tak ho zase několikrát zatkla policie. „Tam turisti nejezdí a vy s batohem u silnice jste jako terč číslo jedna.“
-
OVĚŘOVNA: Bájná vyspělá Tartárie v Asii neexistovala. Historicky nesedí údajná fakta, vysvětluje historička
Tartárie má být obří impérium a vyspělá civilizace, kterou elity mažou z map. Historička Kolenovská ale vyvrací argumenty a připomíná, že o bájné říši nemáme žádné doklady kromě konspiračního videa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.