Marcel Grün: „Pozemky na Měsíci nejsou na prodej“

20. leden 2012

Naším dnešním (20. ledna) hostem pořadu Je jaká je po 11:05 hodině byl astronom a spisovatel Marcel Grün.

Hvězdy a planety jsou jeho láskou již od dětství. Nahlédnout pod závoj mlhovin mohl poprvé, když ho maminka vzala jako malého chlapce do hvězdárny, kde se obdivoval rozmanitosti vesmíru. Poté, co se v 15letech stal astronomickým demonstrátorem, bylo o jeho budoucnosti definitivně rozhodnuto. Řeč není o nikom jiném, než o řediteli Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Marcelu Grünovi, který zavzpomínal na začátky své pomyslné cesty ke hvězdám a seznámil nás s budoucností instituce, která nabízí dech beroucí zážitky všem generacím, a to bez rozdílu.

Planeta 10 403, Marcelgrün
V nedávné době byla po M. Grünovi pojmenována planetka s označením 10 403: „Jsem tím nesmírně potěšen, ale člověka to velice zavazuje. Uvědomuji si, že jsem toho zatím udělal velmi málo. Pro vědu a především pro lidstvo.“ Uznání je to opravdu významné, protože pojmenovávání planet se řídí přísnými pravidly. Za objevením zmíněné planety stojí tzv. lovci planet manželé Miloš a Jana Tiší z Observatoře Kleť, kteří před mezinárodní komisí obhájili návrh nazvat planetu Marcelgrün.
Pojmenovat po člověku např. hvězdu je prý zcela nepřípustné. Lidskými jmény se mohou pyšnit pouze nezávisle objevené komety a planetky: „Pokud bychom chtěli pojmenovat vesmírné těleso po člověku, neměl by to být politik nebo voják. Z tradice to není vhodné. Nalezené úkazy na konkrétních planetách, jako např. hory a údolí, se jmenují po již nežijících osobnostech. Pouze v několika případech jsou krátery na měsíci pojmenovány po stále žijících astronautech.“

Pozemky na Měsíci nejsou na prodej
Možná už jste také přemýšleli, že své úspory investujete do pozemků na Měsíci nebo třeba na Marsu. Podle M. Grüna byste si takovou investici měli raději řádně promyslet: „Kosmická tělesa jako Venuše a Mars jsou mezinárodním vlastnictvím, proto není možné rozprodávat pozemky na nich umístěné. To jediné co se dá v současnosti koupit jsou pouze hezké papíry s vaším jménem, a ty za to možná ani nestojí. To ať posoudí každý sám.“

Rezervace tmy má zaručit optimální podmínky pro pozorování vesmírných úkazů.

Dlouholetá tradice Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Planetárium je divadlo, kde úlohu herců hrají kosmické útvary. Pražské planetárium bylo založeno jako instituce v roce 1960. Aparatura tehdy v Praze již byla, ale nebylo jí kde umístit. Poskytl ji Carl Zeiss jako úhradu německého dluhu vůči České republice a jednalo se nejdražší zařízení na světě té doby. Pochopitelně i toto zařízení po letech dosloužilo, přesto v současnosti disponujeme stále jedním z nejmodernějších planetárií na světě.

Planetárium Praha

Možná důležitější, než špičkové vybavení, je vytvořit zajímavý program. I sebelepší planetárium je bez zajímavého představení bezpředmětné: „V současnosti se připravuje přepracování australské legendy O Křišťálových sestrách. Kromě nového programu nalezneme ve foyer Pražského planetária i nedávno zpřístupněnou expozici věnovanou vesmíru. Ta doufám koresponduje s 21. stoletím a je pro návštěvníka atraktivní.“

Přežijeme podle M. Grüna zdárně rok 2012?
Vyhubí sluneční erupce 21. prosinci roku 2012 lidstvo? K události by mělo dojít díky konjunkci černé díry ve středu Mléčné dráhy, Slunce a Země: „I když je pro tuto hypotézu několik podnětů, je to dost nepravděpodobné. Z vesmíru lidem v této chvíli nic nehrozí a pokud je pro člověka něco opravdu nebezpečné, je to v první řadě člověk sám.“ Nabídl optimistické vyhlídky pro rok 2012 astronom M. Grün a seznámil nás blíže s výzkumem pohybujících se vesmírných těles: „Mnohé vetší či menší objekty létají kolem naší planety. Je jich přes tisíc a veškerý pohyb těchto těles je zmapován na několik set let dopředu. Víme dokonce o tom, že kolem roku 2029 nebo roku 2036 jedno, nepříliš velké těleso, mine v těsné blízkosti Zemi, ovšem dosavadní výpočty nejsou jednoznačné. Pochopitelně nás to vede k zamyšlení, že ke kolizi jednou může opravdu dojít, ale to je otázka daleké budoucnosti. Lidstvo na to v té době bude pravděpodobně dobře připravené.“

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.