Máme ten nejhorší název, co může existovat, litují zakladatelé kapely O5 a Radeček

11. prosinec 2021

Kapela vznikla původně z hecu. Už ve svých začátcích ale hrála pro tisíce lidí. Ale nebýt úspěchu písně Vloupám se, bratři Tomáš a Ondřej Polákovi věří, že by skupinu rozpustili.

Skupina O5 a Radeček vznikla v roce 1994. Původně se jmenovala Topol. Byla to zkratka jmen bratrů Tomáše a Ondřeje Polákových. Z přejmenování ale dnes radost nemají. „Je to nejhorší název, co může existovat,“ lituje dnes Ondřej.

O5 jako U2

„Těžko se to vyslovuje i píše. Poslouchali jsme U2 a chtěli jsme vymyslet něco podobně výborného. Tak vznikl první název O5. Byl ale příliš krátký a tak jsme ho doplnili o jméno jednoho z členů kapely. Čím budeme starší, tím jako Radečci to s tím jménem budeme mít horší.“

„Kapelu jsme založili, protože jsem si chtěl zahrát na Mohelnickém dostavníku. To byl velký festival pro 10 000 lidí. Pořadatel mě chtěl odbýt tím, že si tam můžu zahrát, až si založím kapelu. Jenže nevěděl, s jakým bláznem se baví,“ směje se Tomáš. „Hrát už tehdy pro tolik lidí byl silný zážitek.“

Hit, který kapelu zachránil

Před písničkou Vloupám se měla kapela slabší období. „Dokonce jsme zvažovali, že bychom úplně skončili. Touto písničkou jsme dali kapele ještě jednu šanci. Že se to nakopne takovým způsobem, to jsme nečekali. Tato písnička vlastně zachránila kapelu,“ říká Tomáš.

Nejúspěšnější písničkou je pak ta nejnovější. Jmenuje se Bra3 a vznikla díky hádce mezi bratry. „Považujeme ji za symbol usmíření a vzdání holdu sourozenectví.“ Ve videoklipu se objevuje například Lucie Bílá s bratrem, Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou, Ray Koranteng a Lucie Borhyová nebo Jan Čenský s bratrem.

Vždycky Šumperk

Za lásku k hudbě vděčí oba muzikanti mamice, která je vozila po čundrech. „Motivovalo nás to naučit se taky hrát na kytaru.“ Ondřej dnes hraje na basu, Tomáš zpívá. A kde žijí? „Žijeme pořád v Šumperku. Dva členové kapely se načas odstěhovali do Prahy, ale nebylo to nic pro nás.“

„Pořád nás to táhne domů do Šumperka. Všichni jsme se zvládli oženit, máme teď všichni malé děti,“ doplňují. Mají rádi sport, cestování. A rádi vaří, což se jim hodilo už jako klukům, protože jejich rodiče jako zdravotníci pracovali na směny a oni bývali často sami.

Turné na střechách bude pokračovat

V uplynulých letech měly velký úspěch jejich koncerty na střechách. „Už dvakrát jsme objeli celou republiku. Pokračování chystáme i na příští rok. A mimo Turné na střechách 2022 bychom hráli rádi spoustu dalších naplánovaných koncertů. Chystáme taky novou píseň Smyčce, snad bude mít takový úspěch jako Bra3.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.