Máme 26 párů Spejbla s Hurvínkem. Martin Klásek a Michal Barták u Jana Čenského

27. únor 2022

Martin Klásek a Michal Barták nepřišli do studia sami. Přivedli s sebou i své dřevěné kamarády Spejbla a Hurvínka. Víte kolik loutky měří? A jak mluví Spejbl v čínštině a arabštině? Jak prozradili v pořadu Ma dva a čas, loutky poprvé promluvili cizím jazykem za Miloše Kirschnera.

„Jel na festival mládeže do Bukurešti, a v kupé s ním byli Zikmund s Hanzelkou. Pomohli mu přeložit věty do pěti světových jazyků. A Kirschner se stal hvězdou festivalu. Já musel zvládnout i texty ve vietnamštině, čínštině a arabštině,“ vzpomíná Martin Klásek.

Sám prý přišel do divadla jako nepopsaný list. „Já tam tahal bedny a sledoval, jak Kirschner vodí Spejbla. Jednou jsem si zkusil říct Hurvínka. Kirschner si mě o přestávce zavolal, něco jsem předvedl a za rok jsem nastudoval hru Hurvínek mezi broučky.“

Hurvínek má patnáct vodících nití

Michal Barták se dostal do divadla shodou náhod. „Já šel za manželkou do Českých Budějovic a tam bylo místo v loutkovém divadle. Okouzlilo mě to a už jsem u toho zůstal. Když se objevila možnost vrátit se do Prahy a jít do divadla Spejbla a Hurvínka, tak jsem neváhal a jsem tam šťastný už třicet let.“

Jak dodal Martin Klásek, v divadle mají 26 párů Spejbla s Hurvínkem. „Jsou ve třech velikostech a v různých kostýmech. Hurvínek, se kterým jsme přišli, má 15 vodících nití.“

Martin Klásek si už tři roky vychovává svého nástupce. Tím je Ondřej Lážnovský. „Je mi 65 let, ale byl jsem natolik zodpovědný, že jsem si připravil svého talentovaného kolegu Ondru. Je o dvacet let mladší než já, takže jsem s klidnou myslí odešel na odpočinek. Ale uprosili mě, abych ještě zůstal ve večerním repertoáru,“ dodává Martin Klásek.

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související