Lymeská borrelióza. Jak zabránit infikování?

24. květen 2016

Hostem Atria zaměřeného na zdraví byla tentokrát vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu RNDr. Kateřina Kybicová, PhD. Moderátor Ivan Douda si s ní povídal na téma borrelióza.

Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu je výzkumným, testovacím a popularizačně výchovným místem zabývajícím se infekcemi přenášenými klíšťaty, zejména lymeskou borreliózou. Na rozdíl od USA, kde byly borrelie objeveny, se jich u nás vyskytuje více druhů. Diagnostika borreliózy je proto velmi komplikovaná a obtížná, výsledky jsou často dosti nejisté. Borrelie (obrazově se jedná o jakési mikrospirálky) jsou navíc schopny „ukrýt se“ na dlouhou dobu v těle a někdy je lze zjistit dokonce až po několika letech.

Zabránit infikování je možné včasným odstraněním klíštěte, a to cca do 12 až 24 hodin po napadení. Tuto dobu totiž borrelie potřebuje k přípravě na množení se v těle (na rozdíl od klasické „klíšťovky“, při které k infikování dochází velmi rychle). Doporučení pro maminky je tedy jednoznačné – večer po pobytu v přírodě dítě pečlivě prohlédnout a v případě nutnosti klíště okamžitě odstranit, optimálně „vyvykláním“.

Mnoho dotazů (např. kolem léčby) jsme z časových důvodů bohužel nestihli zodpovědět (Atrium bylo z technických důvodů kratší než obvykle). Předpokládáme tedy, že se k tématu brzy vrátíme.

autor: Ivan Douda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.