Lochman

Lochman je příjmení německého původu, jeho výklad je však dosti nejistý. Dobrava Moldanová vysvětluje příjmení Lochman jako „člověk bydlící u lesa“ (odvozeno ze středohornoněmeckého apelativa lâch ve významu „křoví“, „les“). Miloslava Knappová uvádí význam „bydlící na hranici panství“. Josef Beneš mimoto upozorňuje i na možnou změnu -a- > -o- a motivaci německým místním jméno Lachen v Bavorsku, případně i středohornoněmeckým lachen, které znamená „léčebný prostředek“. V současnosti žije v ČR 1 039 nositelů tohoto příjmení.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 107; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 26; J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 274; H. Bahlow, Deutsches Namenlexikon, München 1967, s. 317; R. a V. Kohlheimovi, Duden Familiennamen, Berlin 2008, s. 393

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.