ON-LINE ROZHOVOR: Zkouška klíčivosti se vyplatí

12. únor 2016

Podle čeho při nákupu poznám, že je osivo staré? Jak dlouho skladovat hrášek? Na otázky odpoví v pátek 12. února v 10:30 odborníci Ludmila Dušková a Jan Kopřiva.

Postup zkoušky klíčivosti je poměrně jednoduchý. Z osiva odebereme vzorek (nejlépe 25, 50 nebo 100 semen). Na talířek nebo mělkou misku nasypeme jemný mokrý písek a na něj rozložíme odpočítaná semena. Talíř zakryjeme sklem, nebo přetáhneme igelitem pro udržení vlhkosti a stálé teploty 18-21°C po dobu asi 14 dnů. Osivo celeru, špenátu , kořenových zelenin a paprik klíčí déle, až po 20 dnech.

Po této době spočítáme vyklíčená semena a budeme si pamatovat, že z 25 by mělo vyklíčit 20, z 50 by mělo vyklíčit 40 a ze 100 by mělo vyklíčit 80. Pokud je klíčivost nižší, je možné provést hustší výsevy, mnohdy je však lepší zakoupit osivo čerstvé.


autor: Ludmila Dušková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.