„Lidi si myslí, že jsme dementní.“ Valérie Zawadská a Romana Skála-Rosenbaum u Jana Čenského

25. srpen 2019

Valérie Zawadská a Romana Skála-Rosenbaum se znají už pět let. Valérie je známá herečka a dabérka, Romana založila společnost Parkinson-Help.

Romana touto nemocí trpí od 33 let. „Pracovala jsem jako personalistka, ale musela jsem skončit. Lidé by si při pohovoru mysleli, že jsem sjetá. Nám se ztrácí mimika ve tváři, špatně chodíme, artikulujeme, vadí nám úzké prostory, ale IQ zůstává stejné. Je ponižující, když s námi lidé mluví, jako bychom byli dementní.“ Dnes má sdružení Parkinson-Help 300 členů, pět klubů a internetové stránky.

Obě se poprvé setkaly na výstavě, kterou sdružení pořádalo. Valérie Zawadská tehdy zaskočila za Gabrielu Vránovou. „My jsme bohužel generace, před kterou se tito lidé uklízeli do ústraní. Mě překvapilo, jak jsou optimističtí a plní energie.“ Parkinsonova nemoc není nemoc starých lidí. „Většinou onemocní lidi v produktivním věku mezi 55 až 62 lety. Sociální sféra s tím nepočítá. Dát lidi v 55 do domova důchodců není řešení,“ říká Romana Skála-Rosenbaum.

Moje první role byla král

Romana byla na několika představeních, ve kterých Valérie hrála. Ta prozradila, že její první role byl král. „V Loučné jsem chodila do tanečního a pěveckého kroužku. Ale chtěli jsme hrát divadlo. Holky byly princezny a mně dal pan režisér roli krále v pohádce Sůl nad zlato. Ony měly mašličky a já nalepené vousy.“

Jak se dají zmírňovat příznaky Parkinsonovy nemoci? Kde najdou lidé informace? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související