Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška

Legendární pražské pivnice: U Jelínků psal Hašek první části Švejka

Putování po stopách Jaroslava Haška za příběhy pěti legendárních pražských lokálů začínáme v Charvátově ulici, kde od roku 1911 stojí hostinec dnes známý jako Jelínkova pražská pivnice. A proč právě tady? „Protože je mimo jiné známá tím, že tu Hašek psal části prvního dílu Švejka a než odjel na Lipnici, chodil sem hodně rád,“ vysvětluje publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.

Hostinský pivnice v Charvátově ulici Václav Jelínek

Vydavatel Franta Sauer v knize Franta Habán ze Žižkova třeba popisuje, jak Hašek U Jelínků psal fejeton, kterým chtěl vydělat na útratu za to, co mezitím vypil. „Franta Sauer vzpomíná, že přišli k Jelínkům, Hašek si půjčil peníze, které roztočil s jinou partou lidí. Pak si sedl do koutku a během chvíle napsal fejeton, se kterým Sauera poslal do redakce časopisu, on se vrátil s penězi a mohli pít dál,“ popisuje Lukáš Berný a dodává, že ne jednou tu Jaroslav Hašek musel po tahu absolvovat i rituál povinné očisty.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.