Kvalitní spánek, pohyb a komunikace. To je pro mozek nejdůležitější, říká neurolog
Nárůst demencí neplatí jen pro vyspělé země, přibývá jich i v zemích rozvojových. Jaká jsou vysvětlení? Je Alzheimerova choroba jakousi hrozbou naší zlenivělé civilizace?
„Celosvětový vývoj je lehce nerovnoměrný, nicméně platí, že i v chudších zemích dochází k nárůstu výskytu Alzheimerovy choroby. Spíše to ale souvisí s věkem a tím, jak populace stárne. Jak se lidé dožívají vyššího věku, zvyšují si tím riziko stárnutí mozku nepřirozeným způsobem,“ říká neurolog Jakub Hort.
A jak jsou na tom české mozky? Mohou být někdy zlenivělé, jak je tomu spíše u českých těl. I takový vyšší výskyt nadváhy může být jedním z rizikových faktorů. Sám profesor Hort se ale pro svůj mozek snaží něco dělat. „Je důležité, aby byl aktivní, ale současně aby měl dostatek odpočinku. Je dobré se hýbat, mít kvalitní spánek a stejně tak mozek používat a stimulovat tím, že komunikujeme. Nejen na počítači, ale i sociálně ve styku s lidmi a zapojovat obě části mozku.“
Jak se k demenci staví společnost? Jak pokračuje vývoj léčby nemoci?
Související
-
Krve je pořád nedostatek. I když dárcovství půl litru člověk ani nepocítí, říká hematolog
Krev je nejcennější tekutinou. Nedá se vyrobit nebo načerpat v přírodě. I proto je krve neustále nedostatek a závisí jen a jen na ochotě lidí tuhle vzácnost darovat.
-
Mnoho pacientů při žloutence ani nezežloutne, říká lékařka Soňa Franková
Proti některým žloutenkám se dá očkovat, jiné druhy naopak vedou až k transplantaci jater. S tím se běžně potýká i odbornice na toto virové onemocnění.
-
České porodnictví je na velmi dobré úrovni. Počet dvojčat naštěstí klesá, říká porodník Pařízek
Ročně se u nás narodí kolem 110 000 miminek. Své o tom ví profesor Antonín Pařízek. Věhlas českého porodnictví i díky němu stoupá. Jak se ale dá pracovat v teplém létě?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.