Kubíček

24. říjen 2017

Příjmí Kubíček máme doloženo již z roku 1521, vzniklo jako jedna z mnoha odvozenin z rodného jména Jakub, respektive z jeho domácké podoby Kuba. To se odvozuje nejčastěji z hebrejštiny a vykládá se jako „ten, kdo se drží za patu“, přeneseně „druhorozený“. Rodné jméno Jakub se rozšířilo prostřednictvím latinských podob Jacobus a Jacomus, jeho českou starozákonní podobou je Jákob. Kubíček je příjmení dnes běžné, nosí jej 8 341 obyvatel ČR.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 98; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 16; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 26, s. 49; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 121

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.