Krvavá historie roku 2. Historické drama podle románu Viktora Huga Devadesát tři
Jiří Adamíra, Daniela Kolářová, Ota Sklenčka, Eduard Cupák a další v dramatickém a romanticky vypjatém příběhu o ideálech Velké francouzské revoluce i teroru, který následoval. Napsat takový román těsně po potlačení pařížské komuny, a přitom v něm neodsoudit její protagonisty, chtělo od Victora Huga velkou odvahu. Rozhlasovou adaptaci z roku 1989 uvádíme k výročí 220 let, které od narození Victora Huga uplynou 26. února.
Svůj poslední román pojmenoval Victor Hugo podle roku 1793, roku, který byl jedním z nejdramatičtějších období revoluce. Dramatický, romanticky vypjatý děj se odehrává na pozadí reálných událostí, zejména v kraji Vendée, kde byly silné pozice protirevolučních royalistických sil.
Místo ideálů teror
V románu jsou zachyceny historické změny, kterými prošlo revoluční hnutí a jeho ideály v období teroru. V textu se také objevují úvahy o svobodě a právu, popis složitosti a roztříštěnosti revolučního procesu a pojmenování obecných principů, platných i pro další revoluce.
Odvážné dílo
Románem Devadesát tři stvrdil Victor Hugo svou pověst. Napsat těsně po krvavém potlačení pařížské komuny román o Velké francouzské revoluci, ve kterém neodsoudí její protagonisty, si žádalo velké odvahy.
Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.
Související
-
Marie Antoinetta. Trpký konec královny provokativního luxusu
Kvůli nákladným koníčkům, které ohrožovaly stabilitu země, se jí přezdívalo Madame Deficit. Poddaní ji nenáviděli a když vypukla revoluce, velmi rádi jí to spočítali.
-
Gilotina. Proč se jí tak říká? Smrtící nástroj nese jméno lékaře, lidumila a odpůrce trestu smrti
Hádáte, že se gilotina jmenuje po svém krvelačném vynálezci? Pak jste dost vedle. Guillotin byl proti popravám a chtěl reformovat francouzský trestní systém.
-
670. schůzka: Strach z revoluce
Můžete s námi prosurfovat další úsek české historie. Nechceme tvrdošíjně srovnávat, ale na rozdíl od mnohdy bezcílného brouzdání internetem, je naše konání cílevědomé.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.