Korytňanská kyselica Jitky Novotné

25. únor 2016

Na Valašsku se dříve říkávalo: „Zemáky a zelé – živobytí celé.“ Druhá část pořekadla už asi neplatí, ale brambory a zelí jsou zde stále nepostradatelné.

Vždyť jak byste chtěli bez kysaného zelí připravit třeba vyhlášenou kyselici. Se samotným zelím ovšem nevystačíme:

  • 500 g kysaného zelí
  • 250 g bílých fazolí
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 2 stroužky česneku
  • 1 cibule
  • sušené houby
  • zakysaná smetana
  • kousek másla
  • cukr, sůl, pepř
  • olej
Na noky:
  • polohrubá mouka
  • sůl
  • voda
  • vejce

Přes noc namočené fazole a houby společně uvaříme a zvlášť povaříme i osolené kysané zelí. Poté vše smícháme dohromady, osolíme a opepříme. Přidáme jíšku usmaženou na cibulce, zakysanou smetanu s trochou rozmíchané hladké mouky a česnek.

Kyselici dále vaříme za občasného míchání ještě asi 15 minut. Pro zjemnění chuti můžeme přidat kousek másla a špetku cukru. A aby toho nebylo málo, můžeme si připravit i takzvané kůsky neboli noky.

Na ně si vypracujeme středně tuhé těsto a kůsky z něho odkrajujeme nožem přes hranu polévkové lžíce rovnou do vařící vody. Po dovaření noky scedíme, prolijeme studenou vodou a přidáme do hotové polévky.

Spustit audio

Nejposlouchanější

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.