Koncert k papežovým narozeninám

21. duben 2012

Ve Vatikánu se včera večer konal slavnostní koncert u příležitosti 85. narozenin Svatého otce. V audienčním sálu byla v publiku také Zita Senková, které přeji do Vatikánu dobré ráno a ptám se, jaké dojmy v ní doznívají?

Zita Senková: „Krásný dobrý den přeji.“

A ptám se, jaké dojmy ve Vás ještě doznívají?

Zita Senková: „Nádherné. Byl to krásný a nevšední zážitek a myslím si, že ty dojmy doznívají ve všech, kteří jsme včera večer měli možnost být v sále na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Odhadem přišlo asi šest tisíc lidí, jen pár míst jsem zahlédla prázdných. Atmosféra byla velmi slavnostní, ale velmi přátelská a místy, bych dokonce řekla, až jistým způsobem uvolněná. Papeže při příchodu přivítal potlesk publika ve stoje i zvolání ‘Tanti auguri (všechno nejlepší) Papa‘, cvakaly spouště fotoaparátů a mnozí – protokol sem, protokol tam – si dokonce zuli boty a stoupli si na židli, aby na Svatého otce lépe viděli. Doprovodil jej bratr Georg Ratzinger a po levé ruce měl čest sedět Stanislaw Tillich, premiér Saska, odkud pocházel hudební dárek oslavenci – lipský orchestr. Ze Svobodného státu Sasko přijela i početná delegace, takže saské vlajky jste mohli zahlédnout v ulicích Říma. Nicméně obálka bulletinu toho koncertu byla v barvách bavorského rodiště papeže – tedy modrobílá.“

Koncert k 85. narozeninám papeže Benedikta XVI.

Jaký repertoár a podle jakého klíče zvolil pro tento narozeninový koncert právě proslulý lipský orchestr se svým italským kapelníkem?

Zita Senková: „Tak Riccardo Chailly vybral Symfonii č. 2 pro sólo, orchestr a sbor chvalozpěv Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Je to výjimečné dílo, krásná, rozsáhlá kantáta, kterou složil na biblický text a uvedl v roce 1840 u příležitosti 400. výročí vynálezu knihtisku. Je to kompozice inspirovaná Písmem svatým i vírou v Boha a to závěrečné ‚Aleluja‘ bylo nyní, včera večer, věnováno papeži Benediktu XVI. Výběr skladby nebyl náhodný, Mendelssohn-Bartholdy se narodil do židovské rodiny, později přestoupil na protestantskou víru a včera jeho hudba zněla hlavě katolické církve, takže to bylo takové ekumenické gesto. Jinak lipský Gewandhaus hrál ve Vatikánu pro papeže poprvé, nicméně kapelník Riccardo Chailly má v dobré paměti rok 1964, to mu bylo jedenáct let a zúčastnil se předávání partitury mše, kterou pro papeže Pavla VI. složil jeho otec.“

Dirigent Riccardo Chailly na obalu alba Rhapsody in Blue s Gershwinovými klavírními koncerty

Možná ještě stručně – jak se koncert líbil také Svatému otci?

Zita Senková: „Tak soudě podle reakcí, výrazu jeho tváře i pak vlastně proslovu si myslím, jednak že byl velmi dojatý, koncert si opravdu vychutnal, celý zářil a vypadal velmi šťastně, spokojeně, celkově působil ve velmi dobré kondici a náladě. Jinak jak bývá zvykem, po koncertě předstoupil před sál, poděkoval za dárek, vyznal se k obdivu, k lásce k hudbě. Je známo, že je velkým znalcem klasické hudby. V oblibě má nejenom Mozarta, ale i Bacha, takže řekli bychom, napříč konfesemi a právě ta tolerance, dialog, to bylo poselství toho narozeninového hudebního dárku.“

Papež Benedikt XVI. na koncertě ke svým 85. narozeninám

Tomu také přihlížela Zita Senková, za podrobnosti díky a na slyšenou.

Zita Senková: „Děkuji také, na slyšenou.“

autoři: dkf , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.