Kolektory pod Prahou jsou dalšími klenoty hlavního města
Ve středu (25. května) byl hostem magazínu „Je jaká je“ po 9:05 hodině ředitel společnosti Kolektory Praha Jan Svátek.
Vydali jsme se do míst, která jsou sice na dosah ruky, ale přesto je málokdo kdy navštíví. Město pod městem, tak bychom mohli s trochou nadsázky nazvat síť kanalizace, metra a kolektorů nacházející se přímo pod našima nohama. Právě kolektory a jejich infrastruktura jsou zcela unikátní. Díky nim je Praha vyhlášeným místem v hledáčku odborníků z celého světa. Jan Svátek, generální ředitel společnosti Kolektory Praha, porozuměl významu sdružených inženýrských sítí a do stinných podzemních prostor zavedl i nás, posluchače Dvojky Českého rozhlasu.
Čím to je, že se hlavní město může pyšnit právě tímto skvostem? Podle J. Svátka vděčíme za kolektory osvícenectví inženýrů z konce 60. let. V každém případě myšlenka realizace kolektorů se začala uplatňovat až v letech sedmdesátých. Tehdy výstavba probíhala pod záštitou předchůdce Technické správy komunikací. Ovšem nejstarší kolektor navrhl architekt Josip Plečnik a nachází se pod Pražským hradem. Bohužel není veřejně přístupný. Pokud se zamyslíme, co bylo tou hlavní příčinou vedoucí k rozvoji "kolektorizace" na území ČR, odpověď nalezneme v masivním budování sídlišť.
Zaměříme-li se podrobněji na podobu podzemí, existují dva druhy kolektorů. Jedním z nich je distribuční a druhý tranzitní. Liší se velikostí i obsahem. Tranzitní jsou uloženy hlouběji a v některých místech dosahují průměru metra. Naopak distribuční mají průměr menší a rozvádějí např. telefonní kabely či datové spoje. „Problém je, že kolektor není vidět, takže představit si jeho konstrukci není nic jednoduchého. Stěny jsou buď z litého nebo stříkaného betonu. Tunely se razí stejně jako např. metro. Paradoxem zůstává, že čím je kolektor hlubší, tím je jeho výstavba méně nákladná. Hlubinné tunely se totiž nacházejí v pevném podloží,“ tak přibližuje posluchačům podzemí J. Svátek a dodává, že ty nejhlubší kolektory nalezneme pod historickým centrem na Staroměstském náměstí.
Část kolektoru je zpřístupněna veřejnosti. Jak už bylo zmíněno, kolektory jsou jedním z pražských pokladů, takže se jimi hl. město rádo chlubí. Zájemci mají možnost se podívat do podzemí, i když se jedná o radikální zásah do technologického povozu. J. Svátek nás přesto do kolektorů zve: „Prohlídky se pořádají 3x týdně a nejdůležitější je obalamutit dispečera. Ten sleduje fyzikální veličiny ovlivněné exkurzí. Situaci v podzemí monitoruje 45 000 čidel a jemu neunikne sebemenší odchylka.“ V drtivé většině jsou skupiny složené z Pražanů nebo odborníků ze zahraničí.
Oproti technologicky vyspělé Praze je znojemské podzemí pravým opakem. Jeho počátky se datují až do 13. století. V současnosti je koncipované především jako turistická atrakce, takže v přístupné části najdeme vinárny a společenské místnosti. Jeho přibližná rozloha činí 100 km, z čehož lze navštívit pouze jeden km. Průvodkyně Eva Štítarská nám popsala historii dobových chodeb i plány do budoucna: „Příští rok se zpřístupní větší část podzemních prostor. Povedou přes těžko dostupné lokality, takže na turisty bude čekat brodění a doslova plazení se. Půjde o adrenalinovou záležitost.“ Takže se máme na co těšit, dodala E. Štítarská.
Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru na vlnách Dvojky Českého rozhlasu...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.