Klinické studie: Vznik a testování nových léků i léčebných postupů pohledem pacientů i lékaře
Jak vznikají nové léky vedoucí mnohdy k záchraně života? Kdo se do klinické studie dostane? Jak probíhají a jaká je jejich úspěšnost? Anebo jak dlouhá cesta je od objevení nového léku k jeho registraci a léčbě? Svůj příběh budou vyprávět dva pacienti, kteří jsou do klinických studií zařazeni, a také lékař, který se těchto studií účastní a léčí v jejich rámci své pacienty, MUDr. Martin Šmakal, klinický onkolog, vedoucí lékař Onkologického stacionáře Nemocnice Hořovice.
Související
-
Lék na rakovinu prsu už testujeme na pacientech. Za rok ale nebude, říká chemik a biolog Jiří Neužil
Najít lék proti rakovině je snem mnohých vědců. Chemik a biolog Jiří Neužil se nádorovými chorobami intenzivně zabývá. Jak daleko je ještě od zázračného léku?
-
Obezita: nová klinická studie vrací do života lidi s diabetem druhého typu komplikovaným nadváhou
Obezitou v Česku trpí 22 % mužů a 25 % žen, dalších 25 % má nadváhu. Statistika dál říká, že 90 % pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo obezitu.
-
Rakovina děložního čípku: unikátní klinická studia nabízí možnost nemoci předejít
Dokáže lékařská věda předejít rakovině děložního čípku na základě odhalitelných předrakovinových změn? SUnikátní klinická studie pohledem onkogynekologa i jeho pacientky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.