„Když už jsem tam byla, tak už jsem skočila,“ usmívá se kaskadérka Hana Dvorská

8. leden 2022

Od mládí věnuje parašutismu, ale nezalekne se žádné disciplíny. Bere jakoukoli výzvu. Takto se díky svému partnerovi dostala i k jumpingu.

„Když vyskočíš z letadla, tak se nemáš o co bouchnout. Ale když skočíš ze skály, tak je to fakt drsný,“ vysvětluje. „Normálně se vrhneš ze skály po hlavě dolů. Nesmíš se bát, musíš si věřit,“ říká Hana Dvorská s tím, že pro kaskadérské řemeslo platí, že jakmile se člověk bojí, je to polovina neúspěchu.

Když všechno zavřeli, chodily jsme s holkami běhat

„Říkala jsem tomu náhodná setkání,“ vypráví. Pohybu se nevzdala ani v době, kdy bylo všechno hodně složité. Každé ráno běhá několik kilometrů, denně cvičí, dělá to tak celý život, takže svoje zvyky nezměnila. Ovšem jednou při ranním výběhu ji napadlo, že se půjdou namočit do jezírka. Přišel čas pro novou výzvu.

„Jsem hrozně zimomřivá, pořád se klepu zimou,“ směje se Hana Dvorská. Právě proto poslední rok trávila intenzivním otužováním a několikrát týdně chodila v létě i v zimě plavat do Vltavy. Vrcholem pro ni byla účast na Memoriálu Alfréda Nikodéma těsně po Vánocích, kdy voda ve Vltavě měla 3,6 stupně.

Je to „jen“ řemeslo

„Byla jsem sama pro sebe za hrdinku,“ hodnotí sportovkyně. Svoji práci kaskadérky ale bere s nadhledem, je to pro ni řemeslo. Když ji na rok vyřadil nepříjemný úraz, vzala to pragmaticky: „Musela jsem prostě makat. Život je pohyb. Jenom pohybem, zpevněním svalů a aktivitou se dostaneš nazpátek. Tohle nevyležíš,“ uzavírá.

Jak ji inspiroval známý fotbalista? Kam by se musela vypravit, aby vyměnila rohlík za zrní? A co stálo za kaskadérským úspěchem v jejím prvním filmu? Moderuje Jana Rychterová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.