Když mě něco naštve, jde to hned na papír. A na pár dnů máte klid, říká karikaturista Jiří Slíva

13. listopad 2017

Kreslí vtipy, dělá grafiku, píše básničky, aforismy a písňové texty, bubnuje a hraje na kytaru. Jiří Slíva je zkrátka všestranným kumštýřem.

Kreslí vtipy, dělá grafiku, píše básničky, aforismy i písňové texty. „Když mě něco naštve, tak to jde na papír a na pár dnů máte klid.“ Už 18 let jeho kresby plní stránky časopisu Euro. „Někdy se mě ptají, jestli jsem náhodu ten nový obrázek nenakreslil už před lety. Ano, občas vykrádám sám sebe.“

Jiří Slíva: Pravda

Od jiných náměty nepřijímám

Pracovat ve dvojici, kdy jeden dodává nápady a druhý kreslí, by prý nemohl. „Pro mě je nejlepší radost ta hvězdička v hlavě, když vás něco napadne. Kreslení je pak už tak trochu rutina. Já bych od jiných podněty nepřijímal.“ Možná tedy až na pana Kafku.

Knížka Můj šálek Kafky obsahuje všechno, co kdy Jiří Slíva na téma Kafka udělal. „Kresby, ilustrace grafiky…A když jsou aforismy, proč by nemohly být kafkorismy? Líbí se mi některé jeho povídky, kde kombinuje každodenní rutinu a najednou do toho zapadne něco nepatřičného. Je to zvláštní humor.“

Jiří Slíva kniha

Do grafik se mi nechtělo

Slíva přiznává, že do grafik se mu před lety moc nechtělo. „Ale vzali mě do kapely Grafičanka. Stal jsem se tak kolegou našich skvělých grafiků, aniž bych byl grafik,“ vysvětluje. První grafiku nakreslil v 80. letech. Dobře udělal. Po sametové revoluci přestaly vycházet humoristické časopisy a spousta jeho kolegů-karikaturistů zůstala na suchu.

První u něj ale byla hudba. „Přes Rádio Luxembourg jsem se dostal k angličtině a se spolužáky jsme založili skupinu Pavouci. Ne Brouci jako Beatles.“ Na bicí se naučil hrát za dva měsíce doma z příručky. S hudbou a kreslením je to u něj podobné. Musí v tom být rytmus.

Musí v tom být rytmus

„Za bicími se člověk odreaguje a uklidní. Slyšel jsem, že Andor Šándor má ve sklepě bicí a když přijde rozrušený, tak si pustí heavy metal a bubnuje spolu s nimi.“ Slíva na svých vernisážích s oblibou hraje na kytaru.

„Kurátoři na nich hovoří o tvorbě takové a makové, používají cizí slova… Řekl jsem si: Ne! Když mám kytaru a své písničky, udělejme z vernisáže besídku.“ V 67 letech Slíva debutoval i jako zpěvák. „Ve studiu jsem si s mými jazzovými kamarády připadal, jako by mi bylo 40.“

Jiří Slíva a Jitka Novotná
autoři: Jitka Novotná , eh
Spustit audio