Když jsem přišel do Bílé Vody, našel jsem vykořeněné Sudety! Marek Dušák podává Novou zprávu z konce světa
Založil muzeum v Bílé Vodě. Od roku 1991 se věnuje autorským projektům. Dokumentarista Marek Dušák strávil letošní léto v Bosně. Výsledkem je kuchařská road movie, o kterou projevila zájem bosenská televize.
Dokumenty Marka Dušáka se často prolíná téma Sudet. „Já jsem rodilý Pražák. Když mi byly tři roky, tak jsme se odstěhovali do Jizerských hor. Po škole jsem se chodil dívat, jak němečtí skláři foukají sklo. Strávil jsem spoustu času s dřevorubci v lesích. Na malé dítě to hrozně působí.“
Před osmi lety odešel Marek Dušák z Prahy do Rychlebských hor a točil dokumenty. „Když jsem přišel do Bílé Vody, našel jsem vykořeněné Sudety. Oproti Jizerským horám, kde zůstalo hodně německých rodin, bylo Javornicko totálně vysídlené.“
Poslední dokument Marka Dušáka Nová zpráva z konce světa je právě o obci Bílá Voda. „Bylo to i mé rozloučení, uzavření osmi let života. Narodily se nám tam dvě dcery a kvůli škole jsme se vrátili zpět do Prahy.“
Obec s pár stovkami obyvatel má muzeum
Spolu se starostou založil Marek Dušák v Bílá Vodě Muzeum izolace, internace a integrace. Velká část výstavy je věnována řádovým sestrám z celé republiky, které byly v 50. letech do Bílé Vody násilně umístěny.
„Když jsem přišel s myšlenkou muzea, tak se starosta rozzářil a řekl, že o tom uvažuje už 10 let. Jen zorientovat se v archivech nám trvalo třikrát víc, než kdyby to dělal odborník.“
Chlapi doma nevaří
Většina filmů, které Marek Dušák natočil, jsou osobní výpovědi. Když přemýšlel o ekologii, natočil Příběh duhových bojovníků – Greenpeace.
Letošní léto strávil v Bosně a vznikl 12dílný dokument Chlapi doma nevaří. Průvodcem a taky inspirací mu byl Aldin Popaja, který ve Švédsku napsal kuchařku o tom, jak chlapi nevaří doma, ale jen venku. „Nabídli jsme to sarajevské televizi a ta to přijala.“
V čem je rozdíl mezi publicistikou a dokumentem? Jaké další téma pro dokument Marek Dušák chystá? Jak se dívá na situaci s financováním dokumentů? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka