Kárský

Příjmí Karski je v Polsku doloženo již z roku 1413, ve slovníku polských příjmení se vykládá z místního jména vesnice Karsy. V Polsku pak nacházíte i další obce jménem Karsk, Karsko a Karski, které by se též mohly stát motivací pro vznik příjmení Karski. Jít bychom však mohli i dále na východ, v Zakavkazí leží město Kars, které bylo v polovině 10. století hlavním městem Arménského království, pak bylo součástí Ruska a dnes patří Turecku. Máte i ruské příjmení Karskij. Polské Karski i ruské Karskij jsou příjmení původně obyvatelská a označovala někoho, kdo z některé z těchto obcí pocházel. Na našem území snad mohla být počeštěna na Karský či Kárský. Nejvíce nositelů příjmení Kárský u nás žije v Litomyšli, celkem jich v ČR můžete potkat 109, formu Karský pak nosí 58 obyvatel.

Použitá literatura:
A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 144; K. Rymut, Nazwiska Polaków: słownik historyczno-etymologiczny, díl I, A–K, Kraków 1999, s. 381

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.