Karel Vágner: Táta, který dětem nepomáhá, je mi podezřelý
Zpěvák, textař, hudebník, kontrabasista a basistaoslavil 70. narozeniny. Hrál v proslulém muzikálu Hair, kde doprovázel Donnu Summer či Liz Mitchell ze skupiny Boney M. Stojí také za řadou hudebních hitů jako Hej mistře basů nebo Holky z naší školky.
Nosičů s písničkou Holky z naší školky se prý prodalo 1 350 000. Vzpomíná si na okamžik, kdy písnička vznikala? „Stalo se to ve Strašnicích na kurtech, když jsem hrál tenis s Františkem Prokopem, kytaristou z tehdejší televizní kapely. Omluvil jsem se mu, protože jsem dostal nápad. Šel jsem do šatny, kde jsem si ho poznamenal a doma jsem Holky z naší školky za 20 minut dodělal.“
„Odnesl jsem to Pavlu Žákovi a řekl mu, aby do textu vložil nějaká dívčí jména. Myslel jsem ale tak čtyři. No a on jich tam dal 23. Pamatuji si, že jsme potom dostávali nenávistné dopisy od dívek, které tam svoje jméno nenašly. Proto jsme před Vánocemi udělali ještě nový text.“
Děti
Karel, Jakub, Josef, Tereza, Anna, Bára. To jsou jména všech šesti dětí Karla Vágnera. Nejznámější je asi propagátor a zastánce sportovního rybolovu Jakub.
„Věřil jsem, že půjde v mých šlépějích a on mi jednoho dne přišel říct, že jde za hlasem svého srdce. Když jsem mu za to chtěl poprvé natáhnout, oznámil mi, že to nemůžu pochopit, protože jsem nezažil svítání na Ebru. Od babičky si půjčil pár dolarů, sebral se a odjel do Austrálie.“
„Měl štěstí, ale vlastně jen šel za svými cíly podobně jako já. Musím na sebe prásknout, že jsem tátovi kvůli muzice odešel z obchodní akademie. Dodnes, když slyším o účetních stranách Má dáti a Dal, tak se mi svírá žaludek a vidím se s klotovými rukávy, pro které jsem prostě nebyl souzený.“
Dcera Tereza se v roce 2008 úmístila v nejlepší osmičce talentové soutěže X Factor. Ondřej Soukup tehdy řekl, že jí otec určitě pomůže. Jaký je pohled Karla Vágnera na toto tvrzení? „Táta, který dětem nepomáhá, je mi podezřelý. Je samozřejmě špatně, když dítě nemá talent. Dovolím si ale říct, že tomu docela rozumím a vím, že moje děti talent mají. V tom případě je pomoc táty naprostá povinnost.“
Jeho nejstarší syn Karel je producent a manžel modelky Simony Krainové. Hudba mu prý nic neříká. „Je ale zase lepší manažer než já,“ tvrdí Karel Vágner.
Životní tragédie
Karla Vágnera potkala hned dvě životní neštěstí. 19. února 1973 přišel o svého nejlepšího kamaráda Jiřího Lahodu ze skupiny Juventus. Zahynul při nepovedeném přistávacím manévru, když se vracel s dalšími členy kapely Evy Pilarové z Kuby.
„Ví to málokdo, ale ještě hodinu před odletem jsem s ním mluvil. Spal v tranzitním hotelu v Moskvě, kam jsem se mu dovolal. Domluvili jsme se, že spolu budeme znovu hrát. Bohužel, už ale nedoletěl.“
Hudebník se rozpovídal také o tragické nehodě, která ho potkala v Mongolsku, a to paradoxně 21. srpna roku 1968, tedy v den invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
„Byli jsme v Ulánbátaru. Příští den jsme měli hrát koncert. Předtím nás ale zavezli na projížďku k pomníku padlých vojáků. Dělali jsme si legraci, protože autu moc nefungovaly brzdy a řidič brzdil na křižovatce jedničkou. Najednou jsme zjistili, že jedeme do hor, kde proti nám vyjel náklaďák. Šofér se lekl a začal couvat z kopce a my jsme se kutáleli dolů ze skály.“
Vágner tehdy vypadl oknem vozu, což mu zachránilo život. Po návratu do země pak za krabičku cigaret poprosil ruského vojáka, aby si mohl oknem téhož auta prolézt. „Dodnes si ten voják musí myslet, že jsem se zbláznil. Každopádně se mi to vůbec nepovedlo. Tím oknem mě musel prohodit Pán Bůh.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.