Karel Čapek: Pohádka loupežnická

10. únor 2019

Slavné vyprávění z Čapkova Devatera pohádek s Josefem Bekem a Miroslavem Vladykou v hlavních rolích. Poslouchejte do 17. února 2019.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly může najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

Loupežnickou bandu vede obávaný vrahoun a nelida Lotrando. Svému synkovi Lojzíkovi však dopřeje prvotřídního vzdělání za zdmi kláštera. Když se Lotrando odebírá na věčnost, přenechá svou loupežnickou živnost počestnému synkovi. Lojzík je zpočátku rozpačitý a neví, co si s řemeslem svého otce počít.

Když už si hodně zoufá, poprosí o dobrou radu převora kláštera. Ten mu doporučí, aby se stal výběrčím mýta na silnici. Může tak být k lidem milý a uctivý a zároveň je, jak se patří, okrade. Jak si Lojzík jako mýtný povede? A jak bude převor spokojen s kariérou svého bývalého oblíbeného studenta?

Účinkují: Josef Bek, Miroslav Vladyka, Jan Vlasák, Bohumil Bezouška, Steva Maršálek, Svatopluk Beneš, Jan Faltýnek, Vladimír Krška, Ferdinand Krůta, Jiří Mikota, František Filipovský, Marie Marešová, Miloš Rozhoň
Pro rozhlas napsal: František Pavlíček
Dramaturgie: Eva Košlerová a Alena Břízová
Zvuková spolupráce: Radislav Nikodém a Jiří Binek
Zvukový mistr: Karel Nedorost
Režie: Jiří Horčička
Natočeno v roce 1990

autor: Václava Ledvinková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...