Julius Zeyer. Vyznával okultismus a vyvolával duchy mrtvých
Julius Zeyer. První obyvatel vyšehradského Slavína a smutný muž s tajemstvím na dně duše... Napsal Petr Stančík.
Dnešní výročí patří spisovateli z okruhu lumírovců, kdysi uznávanému a inspirujícímu, dnes již napůl zapomenutému. Jeho maminka byla německá Židovka a tatínek pocházel až z Alsaska, přesto se malý Julius rozhodl být Čechem. A když přišlo na věc, bránil své vlastenectví s nožem v ruce i před vlastním bratrem.
Cestoval po celém světe. Částečně ve skutečnosti a dílem ve snu. Vyznával okultismus a vyvolával duchy mrtvých, především ale psalromány, legendy, eposy i dramata. A jeho poetickou pohádku o věrné lásce Radúze a Mahuleny divadelní i filmoví diváci milují dodnes.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
„Žil tam Julius Zeyer, tak to tam musí být hezké," řekl Jan Zrzavý, proč ho napadlo žít ve Vodňanech
Přeneseme se do poloviny září roku 1938, pár dní před vyhlášení mobilizace, čeká nás i unikátní rozhovor s malířem Janem Zrzavým a připomeneme obléhání Tábora v roce 1621.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.