Joy Fielding: „Na trošce naděje není nic špatného“

22. říjen 2012

Naším dnešním (22. října) vzácným hostem byla Joy Fielding, kanadská spisovatelka, královna psychothrilleru, jejímiž hrdinkami jsou převážně ženy v okamžiku životní krize.

Jedním z největších bestsellerů Joy Fielding je kniha "Jane utíká". Jedná se o příběh ženy, která se prochází ulicí, najednou zjistí, že neví, kdo je, má šaty od krve a kapsy plné stodolarových bankovek. Proč jsou jejími hlavními literárními postavami ženy v krizi? „Kdybych si vybrala ženy, které jsou šťastné a spokojené a nic podnětného se v jejich životě neděje, pro čtenáře by to pak nebylo zajímavé. A mě právě baví náhled na hrdinky v různých těžkých situacích a obdobích. Často jsou to ženy, které mají zdánlivě dokonalý, ideální život. Potom se ale něco stane, což je nutí všechno přehodnotit.“

Ženské hrdinky

Joy Fieldingová (Joy Fielding)

O ženách píše nejen proto, že je jednou z nich, ale také z toho důvodu, aby je zviditelnila. „Ženy obecně nejsou příliš reprezentovány a přijímány. Konkrétně ve světě literatury nemáme tolik zastoupení, reálných ženských hrdinek. Dle mého názoru je velmi důležitá možnost identifikace s postavami tak, aby si čtenář řekl: Ano, to je přesně jako moje sestra, maminka, kamarádka. Je důležité, abychom se v knize viděli, i když se nám nedějí takové věci jako postavě z románu.“ Představování skutečného života reálných žen pak považuje Joy Fielding jako žena a spisovatelka za svůj osobní úkol a odpovědnost.

Až ji uvidíš

Joy Fielding: Až ji uvidíš

Dosud poslední román Joy Fielding, který u nás v češtině vyšel, nese název „Až ji uvidíš“. Kniha popisuje příběh 50leté Marcy, která prochází mnoha životními krizemi. Jedna souvisí s věkem, druhá s manželem, který ji opustil, třetí pak s tragickou smrtí dcery, jejíž tělo se ale nikdy nenalezlo. Poté, co se v irských ulicích okolo hrdinky mihne, snad pravá, snad vyfantazírovaná, postava její ztracené dcery, rozhodne se ji hledat a srovnat se tak sama se sebou a vlastním životem. Thriller mj. vypráví o vztahu mezi matkou a dcerou. „Je to téma, o kterém hodně píši a často se v mých dílech opakuje. Není to ale schválně. Naopak se od toho snažím odpoutat, ono se to ovšem stále vrací. Evidentně je to něco, co se mě dotýká. Tento vztah je velmi složitý a mě baví ho zkoumat a analyzovat. Se svou matkou a dcerami jsem velmi úzce spjata, i když to nebylo vždy lehké.“

Naděje

Strach je emoce, kterou Joy Fielding ve svých knihách hodně akcentuje. Zároveň ale nachází pro své hrdinky vyústění a dává jim naději. „Kdybych to nedělala, asi bych nebyla moc úspěšná. Naděje je vždy a doufají v ni i ti největší pesimisté.“ Autorka dle svých slov příběh nemůže psát tak, že je všechno jen špatné, negativní a zlé. „Mám možnost upravit a nastavit realitu tak, aby byl čtenář spokojený. Příběh nemusí končit růžově a s naprosto šťastným koncem. Na druhou stranu samozřejmě nechci, aby byl člověk ze závěru knihy v depresi. Myslím si ale, že na trošce naděje není nic špatného.“

Daniela Brůhová a Joy Fieldingová

Více už si poslechněte sami v audiozáznamu rozhovoru moderátorky Daniely Brůhové s oblíbenou kanadskou spisovatelkou Joy Fielding.

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio