Josef Špaček, jeden z nejtalentovanějších houslistů současnosti
Kolik talentu a kolik dřiny je za úspěchem ve světové houslové soutěži královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější na světě?
V roce 2012 se jako první Čech vůbec houslista Josef Špaček stal laureátem této ceny. Také je v součsnoti koncertním mistrem České filharmonie.
Jaké to je přijít mezi ostřílené „bardy“ vážné hudby a stanout v čele orchestru, když vám ještě není ani 25 let? „Uvědomoval jsem si tento fakt. Přesto jsem chtěl vždy přinést něco nového, co jsem se naučil např. ve Spojených státech. Nakonec to tedy dopadlo tak, že jsem se přiučil od zkušenějších, ale sám jsem jim měl co nabídnout.“ Josef Špaček pochází z rodiny, ve které žije 6 hudebníku. Jeho čtyři sourozenci, i oba rodičové, jsou totiž nadaní a aktivní muzikanti. Společné večery musely být u Špačků tedy opravdu hlasité!
Jak vlastně probíhá zmíněná Soutěž královny Alžběty v Bruselu? „Je to zcela unikátní a nejdelší soutěž, které se může houslista zúčastnit. Za týden je třeba se naučit zcela neznámou skladbu. Tu účastník dostane zapečetěnou v obálce a jakýkoliv kontakt se světem je mu v tu chvíli odepřen.“ Toto klání houslistů se honosí hned několika „nej“: má nejdelší tradici na světě a také je časově nejdelší. Dohromady trvá 5 týdnů a samotné finále je podle J. Špačka naprosto nejtíživější ze všech obdobných kompeticí. Bývá při něm přítomna i královna Alžběta a houslista se musí umět prosadit v mezinárodní, špičkové konkurenci.
Více v záznamu rozhovoru na začátku článku...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka