Jitka Vodňanská: Od Václava Havla jsem se naučila stát si za svým názorem

16. červenec 2018

Má odvahu dělat nezvyklé věci, víru v dobro i život a velkou kuráž. To vše ji vedlo k napsání autobiografické knihy Voda, která hoří. V ní mimo jiné vzpomíná na disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla.

„Naučila jsem se trvat si na svých postojích, ať se děje, co se děje. Jeho odvaha ho mohla stát, kdybychom byly v 50. letech, život. Nikdy se nevědělo, kam se lidská zloba a bahno vrhne. Navíc to byl laskavý a dobrotivý člověk. Nebyl pyšný a nerozlišoval, kdo je kdo. Stejným způsobem se zajímal o kohokoliv,“ shrnula spisovatelka Jitka Vodňanská stručně osobu Václava Havla.

A čím naopak spisovatelka a psychoterapeutka inspirovala prvního českého prezidenta? „Miloval můj humor a lehkost. Myslím, že určité mystické přesahy, které jsme spolu sdíleli, ho inspirovali k napsání tří krásných divadelních her Largo desolato, Pokoušení a Asanace. Bylo to takové rozkvetlé období.“

Jak se odhodlala k napsání knihy? Jaké bylo vychovávat syna ve specifické době? Proč cestuje do Asie? Poslechněte si ze záznamu.

Jitka Novotná a Jitka Vodňanská
Spustit audio