Jitka Vodňanská: Od Václava Havla jsem se naučila stát si za svým názorem
Má odvahu dělat nezvyklé věci, víru v dobro i život a velkou kuráž. To vše ji vedlo k napsání autobiografické knihy Voda, která hoří. V ní mimo jiné vzpomíná na disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla.
„Naučila jsem se trvat si na svých postojích, ať se děje, co se děje. Jeho odvaha ho mohla stát, kdybychom byly v 50. letech, život. Nikdy se nevědělo, kam se lidská zloba a bahno vrhne. Navíc to byl laskavý a dobrotivý člověk. Nebyl pyšný a nerozlišoval, kdo je kdo. Stejným způsobem se zajímal o kohokoliv,“ shrnula spisovatelka Jitka Vodňanská stručně osobu Václava Havla.
A čím naopak spisovatelka a psychoterapeutka inspirovala prvního českého prezidenta? „Miloval můj humor a lehkost. Myslím, že určité mystické přesahy, které jsme spolu sdíleli, ho inspirovali k napsání tří krásných divadelních her Largo desolato, Pokoušení a Asanace. Bylo to takové rozkvetlé období.“
Jak se odhodlala k napsání knihy? Jaké bylo vychovávat syna ve specifické době? Proč cestuje do Asie? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...