Jiřina Šiklová: "Do roku 2030 bude ve společnosti 40 % lidí ve věku nad 60 let"
Socioložka Jiřina Šiklová se věnovala tématu migrace, stárnoucí evropské populaci, zdravotnictví a smrti.
Migrace národů
V mnoha zemích Evropy, včetně Česka, dochází k přirozenému úbytku občanů. Tento sestupný trend zastavuje pouze migrace. Jak se na otázku přistěhovatelství dívá J. Šiklová? „Už ve starém zákoně máme, že staří Židé od někuď někam putovali. To že někdo migruje, to patři k dějinám, ale nemělo by toho být příliš. Pak je to složité." Když se podíváme na statistické údaje, střední Evropa by měla prý do konce poloviny příštího století přijmout na 160 000 000 lidí. Člověk se prý ale integruje pouze tehdy, když se mu prostředí, do kterého se začlenit chce, líbí a stojí o to přijmout danou kulturu. Pokud je ovšem vůči takovému člověku vyvíjen odpor, např. z důvodu náboženství, začne vytvářet minority a nikdy se nepřizpůsobí.
Stárnoucí společnost
Stále si stěžujeme na zdravotnictví, aniž bychom si uvědomovali, že prodloužení lidského života od roku 1990 je u nás zcela dramatické, a to prý až o 8 let. Ve zdravotnictví jsme se tedy, díky investování do zdravotnictví, dostali na Evropskou úroveň: „V okolních státech se např. zcela běžně platí tisíce za očkování. My to bereme jako samozřejmost. Obecně lidé nemají představu o tom, jak je zdravotnický materiál nákladný.“ Důsledek je takový, že podíl lidí starších 60 let, je v současné společnosti 20 %, v roce 2030 jich má být údajně 40 %. Jak se změní charakter společnosti? „Změní se hodně. Starší lidé jsou už nyní zdravější, jsou moudřejší, ale bohužel také pomalejší. Na tento trend se ale zatím nikdo nepřipravuje a připravovat bychom se měli.“ Starší lidé se vzdělávají jinak než mladí. Je třeba již nyní připravovat novou generaci pedagogů, kteří s nimi boudou umět pracovat.
PhDr. Jiřina Šiklová
V letech tzv. normalizace zprostředkovávala, spolu s dalšími, spojení s exilem a zasílala tam rukopisy našich autorů a zpětně vydané knížky. Za tuto činnost byla v letech l981 - 1982 uvězněna. Od začátku let 90. opětně působila na FFUK, kde založila katedru sociální práce a paralelně knihovnu Gender studies o.p.s. Nevstoupila do politiky ale komentuje současné politické události a angažuje se v nevládních, občanských iniciativách, v Kontu Bariéry, Vize 97, ČSDS, Amnesty International apod. Je členkou několika redakcí odborných časopisů v zahraničí.
"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.