Jiří Hošek: Brexit bude už letos stát Británii víc, než kolik za 47 let zaplatila EU

6. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karikatura Borise Johnsona

Británie má za sebou první pobrexitová jednání. Padají odvážná slova. Ekonomickou situaci v zemi ale silně komplikuje epidemie koronaviru, upozorňuje komentátor.

Ve čtvrtek skončilo první kolo pobrexitových jednání. „Zatím je to úvodní oťukávání, ale pro Británii půjde do tuhého,“ hodnotí v pořadu Jak to vidí... Jiří Hošek.

Může Británie fungovat bez EU a USA?

„Britská ministryně obchodu už v červnu prohlásila, že pokud nebudou Britové spokojení s obsahem jednání, jsou připraveni odejít od jednacího stolu nejen s Evropskou unií, ale třeba i se Spojenými státy. To je hodně odvážné tvrzení.“

Podle Hoška si Londýn nemůže dovolit fungovat bez obchodní dohody s těmito dosavadními nejsilnějšími partnery. Nejen ekonomickou situaci v zemi navíc silně komplikuje epidemie koronaviru.

Kolik bude brexit stát?

„Británie má před sebou velmi složité období,“ shrnuje Hošek. Poukazuje i na vysoké náklady, které Spojené království kvůli brexitu čekají. V posledních letech ale prý Britové slyšeli takovou spoustu odhadů, kolik bude brexit stát, že se to naučili filtrovat.

„Ale když agentura Bloomberg vydá analýzu, že už na konci roku bude z hlediska ztraceného ekonomického růstu brexit Británii stát víc, než kolik za 47 let zaplatila do Evropského společenství/Evropské unie, dostane se to pod kůži i největším patriotům.“

Další témata rozhovoru: výsledky voleb na Slovensku; hrozba nové uprchlické krize.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...