Jiří Bělohlávek chce prezentovat Českou filharmonii jako všestranné hudební těleso

21. prosinec 2012

Dnes, v pátek 21. prosince, byl předpoledním hostem Dvojky šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Z čela BBC Symphony Orchestra zpět do Čech

Při vstupu J. Bělohlávka na pódium Rudolfína zněly oslavné famfáry. Po dlouhých deseti letech se vrátil z Velké Británie zpět do vlasti, kde až do konce minulé sezóny působil v čele BBC Symphony Orchestra v Londýně: „Můj návrat doprovázely velké emoce. V každém případě, spolupráce to bude nyní pro obě strany náročná. Hned jsme se pustili do prestižního projektu, a to nahrání skladeb od Antonína Dvořáka.“ Podle dirigenta je třeba v kontextu s mezinárodními pódii přinášet hudbu světovou. Přesto nejlepší „česká klasika“ je přesně to, co ve světě očekávají a o co stojí: „V zásadě se dá říct, že naši partneři a promotéři koncertů v zahraničí předpokládají, že s sebou vždy přivezeme prvotřídní, referenční provedení známých skladeb. Předpokládají správně.“ Přestože prý máme obrovskou výhodu v tom, že repertoár českých klasiků je téměř nevyčerpatelný, J. Bělohlávek chce prezentovat Českou filharmonii jako všestranné hudební těleso.

Entuziasmus mladých jako droga

Poprvé vystoupil na Rudolfínském pódiu J. Bělohlávek záhy, a to již v rámci absolventského koncertu Pražské konzervatoře. Na programu prý tehdy byla Mozartova koncertantní symphonie, Brahmsův Dvojkoncert a Dvořákova Pátá: „Sólové party hráli členové Talichova kvarteta, kteří byli mými spolužáky a předváděli tehdy absolventský výkon. Od té doby jsem se na pódiu vyskytoval pravidelně a Rudolfinum je pro mě stále jedno z nejzamilovanějších.“ Jak dirigent prozradil, dodnes si libuje v entuziasmu mladých. V loňském roce vystoupil při zahájení Pražského jara s orchestrem Pražské konzervatoře, se kterým nastudoval Mou vlast od Bedřicha Smetany: „Zápal mladých je jako droga a velmi jsem se tím těšil. Měli jsme intenzivní soustředění, kdy se týden přes den pilně studovalo a večery jsme měli na to se poznávat. Já jsem se při té příležitosti setkal s mnoha brilantními umělci, se kterými se vídám dodnes.“ J. Bělohlávek v roce 1992 spoluzakládal Pražskou komorní filharmonii a ve své podstatě vychoval orchestr mladých, špičkových hudebníků. Idea perfektního komorního orchestru mu prý byla vždy blízká a po investovaném úsilí na sebe úspěch nedal dlouho čekat.

Jiří Bělohlávek

Více v audiozáznamu na začátku článku…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.