Jiří Bělohlávek chce prezentovat Českou filharmonii jako všestranné hudební těleso

21. prosinec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Bělohlávek

Dnes, v pátek 21. prosince, byl předpoledním hostem Dvojky šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Z čela BBC Symphony Orchestra zpět do Čech

Při vstupu J. Bělohlávka na pódium Rudolfína zněly oslavné famfáry. Po dlouhých deseti letech se vrátil z Velké Británie zpět do vlasti, kde až do konce minulé sezóny působil v čele BBC Symphony Orchestra v Londýně: „Můj návrat doprovázely velké emoce. V každém případě, spolupráce to bude nyní pro obě strany náročná. Hned jsme se pustili do prestižního projektu, a to nahrání skladeb od Antonína Dvořáka.“ Podle dirigenta je třeba v kontextu s mezinárodními pódii přinášet hudbu světovou. Přesto nejlepší „česká klasika“ je přesně to, co ve světě očekávají a o co stojí: „V zásadě se dá říct, že naši partneři a promotéři koncertů v zahraničí předpokládají, že s sebou vždy přivezeme prvotřídní, referenční provedení známých skladeb. Předpokládají správně.“ Přestože prý máme obrovskou výhodu v tom, že repertoár českých klasiků je téměř nevyčerpatelný, J. Bělohlávek chce prezentovat Českou filharmonii jako všestranné hudební těleso.

Entuziasmus mladých jako droga

Poprvé vystoupil na Rudolfínském pódiu J. Bělohlávek záhy, a to již v rámci absolventského koncertu Pražské konzervatoře. Na programu prý tehdy byla Mozartova koncertantní symphonie, Brahmsův Dvojkoncert a Dvořákova Pátá: „Sólové party hráli členové Talichova kvarteta, kteří byli mými spolužáky a předváděli tehdy absolventský výkon. Od té doby jsem se na pódiu vyskytoval pravidelně a Rudolfinum je pro mě stále jedno z nejzamilovanějších.“ Jak dirigent prozradil, dodnes si libuje v entuziasmu mladých. V loňském roce vystoupil při zahájení Pražského jara s orchestrem Pražské konzervatoře, se kterým nastudoval Mou vlast od Bedřicha Smetany: „Zápal mladých je jako droga a velmi jsem se tím těšil. Měli jsme intenzivní soustředění, kdy se týden přes den pilně studovalo a večery jsme měli na to se poznávat. Já jsem se při té příležitosti setkal s mnoha brilantními umělci, se kterými se vídám dodnes.“ J. Bělohlávek v roce 1992 spoluzakládal Pražskou komorní filharmonii a ve své podstatě vychoval orchestr mladých, špičkových hudebníků. Idea perfektního komorního orchestru mu prý byla vždy blízká a po investovaném úsilí na sebe úspěch nedal dlouho čekat.

Jiří Bělohlávek

Více v audiozáznamu na začátku článku…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...