Ježíš Kristus se narodil v Betlémě jen proto, že se právě sčítal lid

22. únor 2011

Naším dnešním (22. února) hostem byl mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011, který organizuje Český statistický úřad, Ondřej Kubala.

Počátky sčítání lidu najdeme už v daleké historii. Jejich původním smyslem prý byla snaha panovníka získat informace o dvou věcech - kolik může vybrat na daních a jaký počet lidí smí poslat do armády. Díky této akci se prý narodil Ježíš Kristus zrovna v městě Betlémě. Mohlo tomu být ale úplně jinak, jak Ondřej Kubala vysvětluje: „Císař Augustus rozkázal sčítání lidu, kvůli kterému se všichni museli přesunout do svého trvalého bydliště. Josef s Marií ale byli v Nazaretu a kvůli nařízení museli odejít do Betléma. Nebýt tedy sčítání lidu, možná bychom o Vánocích nechodili na výstavy Betlémů, ale Nazaretů.“ Sčítání lidu stojí i za našimi příjmeními a číselnými označeními domů nebo např. za vznikem českobudějovického pivovaru.

A co přineslo zkušební sčítání z přelomu dubna a května loňského roku, jež mj. testovalo i srozumitelnost dotazníků? Nejzajímavějším problémem prý bylo tzv. registrované partnerství. Ondřej Kubala proto varuje: „Ukázalo se, že někteří lidé starší generace vnímají stejně pojmy „rodinný stav“ a „registrované partnerství“. Omylem se tak přihlásili ke gayům a lesbičkám. Na tomto základě jsme formuláře, kterých se natisklo dvacet milionů, už upravili.“

Do kontaktu se sčítáním se dostanou všichni už v týdnu od 26. února do 6. března. Poštovní doručovatelé a pracovníci České pošty roznesou do všech domácností v celé České republice informační leták o tom, že se blíží sčítání. Spolu s ním vhodí do schránek lísteček, kde se představí (uvedou své jméno /sčítacího komisaře/ a číslo průkazu). Komisař zároveň navrhne termín, kdy přinese formuláře, aby je mohl osobně předat osobě starší 15let.

Ondřej Kubala

Dotazníky budou roznášeny od 7. do 25. března. V těchto třech týdnech obejdou komisaři všechny domácnosti, rekreační objekty, zkrátka místa, kde mohou lidé bydlet a žít. Ondřej Kubala varuje: „Zásadní informace je, že lidé komisaře nemusejí pouštět do bytu. Pokud by chtěl za každou cenu dovnitř, už je to znamení, že něco není v pořádku.“

Pokud by se někomu termín navržený na lístku nehodil a nebyl v danou dobu zastižen v místě bydliště, nic se neděje. Komisař vhodí do schránky lísteček s novým termínem. Nezastihne-li danou osobu/y ani napodruhé, vloží do schránky lísteček s informací o tom, že si lze formuláře vyzvednout až do 14. dubna na tzv. sběrném místě, tedy na některé z větších pošt určitého regionu.

Logo sčítání lidu v roce 2011

Vyplněné listy se pak odevzdávají třemi způsoby: první možností je vyplnění formuláře přes internet na webu www.scitani.cz. K tomu jsou potřeba dva unikátní kódy uvedené na obdrženém papírovém formuláři. Další způsob předání je osobní vyzvednutí komisařem. Třetí a poslední cesta k odevzdání formuláře je bezplatné využití služeb České pošty, a to prostřednictvím obálky s již předtištěnou adresou. Do té listy vložíme a celé zdarma odešleme. „Data se po sebrání anonymizují, takže nikde nevystupuje vaše jméno ani rodné číslo. To slouží jen kvůli tomu, aby někdo omylem neposlal formuláře dvakrát. Úřad na ochranu osobních údajů na to i chystá kontrolu.“

Jaký by mohl být zájem o sčítání přes internet? Za vše mluví čísla ze zahraničí a Ondřej Kubala: „Výzkum STEM/MARKu říká, že by to měla být přibližně třetina. Přišlo nám to jako strašně vysoké číslo, protože se to v ostatních zemích pohybuje okolo 10%. Minulý týden ale přišla zpráva z Bulharska, kde se sečetlo přes internet 40% lidí. Je to pro nás indicie, jaký by mohl být zájem o elektronické sčítání u nás.“

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.