Ještě nejsem v kubánském odboji. Dokument o tom, jak se z romantické cesty za snem stane boj s totalitním režimem

27. březen 2016

Dokument o cestě na Kubu natočila autorka o Vánocích 2009. V prosinci 2014 se Kuba a USA rozhodly oficiálně usmířit. Kubánci teď už nepotřebují vízum. Mohou obchodovat s auty nebo pozemky. Mohou provozovat vlastní podniky... Jenomže pro většinu obyvatel tahle historická šance zatím nic neznamená. Obyčejní Kubánci zůstávají stejně chudí, izolovaní a nesvobodní, jako když je před sedmi lety přiletěla autorka „zachránit“.

Začalo to docela nevinně. Parta šesti kamarádů se dohodla strávit Vánoce na Kubě. Někoho lákala exotická krajina Karibiku, nejkrásnější pláže světa, potápění nad korálovými útesy, levný rum. Někoho dobrodružná cesta do totalitní země pod vládou jedné strany...

Kuba

Romantická cesta

Kuba

Haně Malaníkové se tak splnilo její přání vidět na vlastní oči Castrův experiment, o kterém si předtím něco málo přečetla a hodně vysnila. Na cestu se důkladně připravila. Kontaktovala organizaci Člověk v tísni, rozhodla se setkat s kubánskými disidenty, propašovat na ostrov vysílačku – zkrátka zachovat se statečně a hrdinsky.

Kuba

Setkání se skutečností bylo fascinující. Jako by se ocitla ve skanzenu své vlastní minulosti, v dobách dětství stráveného v československém komunismu (ovšem v latinskoamerických kulisách). Všechny detaily si pečlivě zapisovala do deníku a nahrávala na rozhlasový mikrofon. Vznikal neobyčejně obyčejný cestopis. Nic proti tomu, ale přece jen si představovala, že sem jede bojovat s režimem… A pak se to stalo.

Boj s režimem

Při cestě kolem ostrova dorazila výprava do městečka Gibara. Večer se tu jednoho z nich někdo pokusil otrávit kubánským doutníkem (zřejmě agent provokatér) a druhý den ráno je na ulici zničehonic oslovil lámanou češtinou jakýsi pan Armel Caballero Velázquez, člen kubánského odboje. Alespoň to o sobě říkal. Z pochopitelných důvodů své naděje upnul právě na Hanku Malaníkovou.


Dokument vysíláme na Dvojce v rámci březnového cyklu Rozhlasové hry a dokumenty nové generace z Vltavy. Můžete v něm slyšet práci autorů, kteří hledají možná trochu jiná témata, jiný způsob zpracování, jiný pohled, než jste na Dvojce zvyklí. To vše v dramaturgii Gabriely Albrechtové.

Autorka se po dlouhém váhání rozhodla přispět ke svržení Castrova režimu, o což se v současné době usilovně pokouší ze své centrály na Žižkově. S Armelem je celých těch sedm let v kontaktu. Tedy spíš on s ní. Poslední zpráva z Gibary přišla mailem 7. března 2016: „Poslu vám velký blahopřaní za Mezinarodní Den Źeny. Armel. Enviado de Samsung Mobile.”

Dokument můžete v Archivu pořadů poslouchat jen do neděle 24. dubna 2016.

autor: Hana Malaníková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.