Její rodinu zbili a majetek zabavili! Peru ovládli zahraniční těžaři
Peru má obrovské zásoby zlata, mědi, stříbra a dalších nerostů. Ty zatím nejsou vytěženy. A tak je zájem zahraničních firem obrovský. Co to ale dělá s přírodou a místními lidmi vypovídá příběh Maximy Chaupe.
„Peru je opravdu unikátní tím, že je celé rozparcelováno zahraničními těžařskými společnostmi,“ říká ekolog a ředitel nadace Partnerství Tomáš Růžička. Lidé si vůbec neuvědomují, že když například začnou ve svém jídelníčku preferovat sóju, tak že se někde musí zvýšit její výroba.
K tomu pak slouží pole, která třeba vznikla po vykáceném deštném pralese v Peru. „Místní vlády prostě neodolají tomu, co svět chce. Potřebují investice, aby mohli zemi dostat na vyšší úroveň. Nemají prostě tak přísné ekologické zákony.“
Obyčejní lidé se starají o své krávy a pěstují plodiny. „Z těch dolů ale nemají vůbec nic. Jen problémy,“ upřesňuje. „Zisk mají pouze firmy a taky vláda v Limě. Tu život stovky kilometrů vzdálených domorodců vůbec nezajímá.“
Příběh Maximy Chaupe
O drsných praktikách zahraničních společností vypovídá příběh Maximy Chaupe. Koncesi na těžbu na jejím pozemku vysoko v horách si ale koupila velká společnost. Rodinu Maximy Chaupe zbili a majetek zničili. Aby mohli těžit.
„Ta společnost na ni podala žalobu. Maxima byla odsouzena na tři roky podmíněně a s velkou pokutu. To je pár dnů starý rozsudek,“ říká Tomáš Růžička.
Cesta pralesem
Výsledky drancování přírody poznal Tomáš Růžička na vlastní kůži. Celý měsíc totiž cestoval po Peru. Z toho byl zhruba týden i se dvěma indiánskými průvodci na řece Samiria. Spali na pevnině a jedli to, co průvodci ulovili nebo našli.
„Vůbec jsem si do té doby neuvědomil, kolik druhů banánů existuje a na kolik způsobů se dají připravit. Vůbec se to nedá srovnat s tím, co známe doma.“
Klikněte na video a podívejte se, jak se připravuje chleba v pralese!
Růžový delfín
Asi by z nás nikdo nečekal, že v řece Amazonka žijí růžoví delfíni. Je s nimi spojena legenda, podle které si vybírá mladé dívky, které se už nikdy nevrátí. Na své cestě, v největší národní rezervaci na severu Peru, je také potkal i Tomáš Růžička.
Jak vypadá život místních obyvatel a jak jim pomáhá jejich vláda? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka