Jedinečná Dana Medřická

9. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dana Medřická v roce 1966
0:00
/
0:00

Národ ji miloval. Stejně jako její herečtí kolegové. Přesto nikdy nezískala titul národní umělkyně. V dokumentu se z úst Václava Vydry nebo Luďka Munzara dozvíte proč.

Stačil jediný pohled. Pohled plný zármutku i radosti zároveň. Pohled plný těžko představitelné hloubky a cítění, šibalství, prožitých trablů i štěstí, plný moudrosti. Pohled Dany Medřické.

Kolik je herců, kteří dokážou vyjádřit jediným pohledem to všechno, co je v lidské duši skryté, a přesto se dere ven? Ona to dokázala. Dokázala odhalit samu sebe v převtělení do rozličných rolí a poloh a výrazů. A přesto zůstávala sama sebou.

Takové byly její hrdinky: Slávka Hlubinová v melodramatu Měsíc nad řekou, Blanche v Tramvaji do stanice Touha, titulní role v Brechtově Matce Kuráži, Ulčová ve veleúspěšném seriálu Byl jednou jeden dům, ale především Erži Orbánová v Kočičí hře maďarského autora Istvána Örkényho. A mnohé další.

Taková normální babička

Osobně si vybavuji Danu Medřickou jako babičku v televizním seriálu Taková normální rodinka. Určitě ne role z největších. Ale je to moje výrazná dětská vzpomínka na paní, která byla tak moc podobná mojí babičce a přesto jiná.

Když jsem potom poznával různé polohy jejího herectví, pochopil jsem, že i tato role byla rolí s velkým R.

Národní divadlo

Natáčení Gogolovy Ženitby-1982

Dne 1. ledna 1960 se Medřická stala právoplatnou členkou činohry Národního divadla. Tady zůstala až do své smrti. A právě na této scéně, ale i na scéně Městských divadel pražských vytvořila bezpočet krásných a kritikou velice ceněných rolí.

Vzpomeňme role: Amélie v Neapoli, městě milionů, Lízu z Obchodníka s deštěm, Blanche v Tramvaji do stanice Touha, La Ponciaz Domu doni Bernardy a Matku Kuráž a její děti.

Zasloužilá, ne národní umělkyně

Dana Medřická získala titul laureátky státní ceny za divadelní výkony na scéně Městských divadel pražských a titul zasloužilá umělkyně. Titul národní umělkyně nezískala.

V dokumentu Kateřiny Ondrouškové a Jitky Škápíkové se dozvíte proč. Na jedinečnou Danu Medřickou vzpomínají syn Václava Vydra, snacha Jana Boušková, Jana Hlaváčová, Luděk Munzar, Radmila Hrdinová, Helena Řiháčková, Jiří Horčička a Eduard Pavlíček. Upravil Dan Moravec.

Kočičí hra

Vedení Národního divadla nabízelo Daně Medřické roli Eržiky Orbánové v Kočičí hře maďarského dramatika Istvána Örkenyho. Mělo tím v úmyslu obsadit nepohodlnou herečku do podprůměrné hry.

Netušili ale, co Medřická s kolegyní Vlastou Fabianovou s touto hrou udělají. Vznikla tak nejúspěšnější inscenace v historii Národního divadla, hrající se 9 let a čítající 403 repríz. Bylo by jich určitě víc, kdyby Dana v roce 1983 nezemřela.

Audiozáznamy všech Dokumentů Dvojky najdete v iRadiu.

autor: Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...