Je „zdravé“ dávat si po obědě dvacet? Odpověď odbornice na spánkové poruchy vás překvapí

2. březen 2016

V ložnici není člověk nikdy sám. Má tam televizi, mobil a počítač. Neuroložka a uznávaná odbornice na spánkové poruchy Soňa Nevšímalová apeluje na dodržování tzv. spánkové hygieny.

„V ložnici by nemělo být přetopeno. Taky je teď velká móda chodit do fitcenter kolem 22. hodiny.“ Tam se do organismu vylučuje spousta endorfinů, které brání spánku, varuje neuroložka Soňa Nevšímalová. „A člověk by neměl chodit s problémy do postele. To je jedna z jednoduchých rad.“

Večer by měl být zkrátka klidný a ne pracovní a plný aktivit. „Mnoho lidí si to nedokáže zorganizovat a to se, samozřejmě, odráží na kvalitě jejich spánku.“

Šlofík ano, ale…

Prospěšný je prý i krátký odpolední spánek, který zlepšuje výkon. Ale pozor! Podle odbornice může vést dlouhý odpolední šlofík k různým zdravotním problémům, například se srdcem. „Opravdu by to mělo být jen 15-20 minut.“

Na neurologické klinice 1. LF UK v Praze totiž řeší hlavně problémy s nadměrnou spavostí: narkolepsií a idiopatickou hypersomnií. „Narkolepsie vzniká obvykle kolem dospívaní a projevuje se neodolatelným spánkem.“ Nevšímalová měla dokonce v péči dítě, které usínalo při chůzi nebo jízdě na kole.

Spánková opilost

Při nadměrné spavosti je ráno člověk k neprobuzení, i když spí 14 hodin. Musíte s ním cloumat. „Přesto ti lidé spí i ve dne. Nikdo s tím nemůže pracovat v podniku 8 hodin.“

nohy, spánek, odpočinek

Typickým průvodním znakem je tzv. spánková opilost, která někdy trvá i půl hodiny. „Namazat si chleba a uvařit si čaj je pro ně velký problém. Stejně jako dostat se vůbec z postele.“

Spánkové poruchy vedou k nadváze

A slyšeli jste někdy někoho chrápat tak, že místy přestával i dýchat? Může to být spánková apnoe. „To bezdeší trvá několik desítek vteřin. Pokud se neléčí, je nebezpečný svými důsledky.“

V první řadě je to zvýšený krevní tlak. „Prakticky každý neléčený má hypertenzi. Kromě toho je tam riziko srdečních příhod a lidi spějí většinou k metabolickému syndromu, takže mají často nadváhu, cukrovku a můžou mít i poruchy paměti.“

Je to k nevíře

Všichni, kdo trpí nespavostí, by měli vyhledat odborníky a mít na paměti, že nadužívání prášků je velkým nešvarem. „Ne každý je tak rozumný, aby si upravil životní rytmus nebo přišel na příčinu nespavosti. Včera jsem měla pacienta, který užíval až 18 tablet za jednu noc,“ varuje Soňa Nevšímalová.

Soňa Nevšímalová

Jak může spánek ovlivnit Alzheimerovu chorobu? Jak spí kojenci? Liší se sny dětí a dospělých? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.