„Je stále těžší přicházet s něčím novým. Procházíme archivy.“ Spirituál kvintet slaví 55 let hned třikrát

19. srpen 2015

Stačí říct Spirituál kvintet a všichni milovníci hudby vědí, o čem je řeč. Tohle uskupení se už zkrátka stalo pojmem a lístky na oslavu neuvěřitelného 55. výročí založení v pražské Lucerně jdou na dračku.

Je to tak. Tahle úžasná partička vynikajících hudebníků už vystupuje víc jak půl století. „V té čtveřici zakládajících členů jsem byl ten, který pořád říkal, že to nemá smysl. Že to nejde, abychom zpívali nějaké spirituály. Utěšovalo mě, že to budeme půl roku zkoušet a pak toho necháme,“ vzpomíná Jiří Tichota.

Pecková-Nohavica-Hradišťan

Když se rozhodovali, kde by měli 55 let oslavit, dohodli se na třech koncertech v Lucerně. „Já říkal: Prosím vás, ten třetí určitě ne, to je opravdu megalomanství, to neprodáme. A dnes už se prodává pátá Lucerna.“ Program bude nadupaný.

„Sejdeme se s bývalými členy a mimořádnými hosty. Na všech bude zpívat Dagmar Pecková. Ona si s námi zazpívá nějaké spirituály a my s ní nějaké opery. Na prvním koncertu bude Jarek Nohavica a na všech ostatních si s námi zahraje Hradišťan.“

Hledání spirituálů v archivech

Úspěch Jiřího Tichotu těší. Přiznává ale, že je pořád obtížnější přicházet s novými věcmi. „Všechno už tu bylo. Ty nejkrásnější písničky jsme si vybrali už na začátku. Teď se hledá hůř, i když je to snazší kvůli internetu. A já hledám v archivech.“

Zdena Tichotová nastoupila do Spirituál kvintetu před 41 lety. „Ani se mi to nechce říkat... Když slyším naše nahrávky, tak mě překvapuje, že je v nich cítit konkrétní člověk. Třeba Karel Zich.“ Právě za toho nastoupila, když se v roce 1974 rozhodl ze skupiny odejít.

Čtěte také

Ponorka není fatální

Pořád je to baví? „Publikum vás namotivuje a popožene, aby se člověk snažil.“ Jak říká Zdena Tichotová, ponorka občas připluje. „To by nebylo normální. Fakt je, že můžeme být rádi, že všichni mají rozum. Nikdy to není nic fatálního.“

Zdenka a Jiří Tichotovi

Jak vzpomínají na některé písničky? Jakou nahrávku si dali k výročí? Kde budou vystupovat? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Marie Retková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.