Jane Austenová: Rozum a cit

31. prosinec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 20. 1.
Edmund Blair Leighton: Návštěva na větrném mlýně
0:00
/
0:00

Příběh o osudových láskách, nadějích i milostných zklamáních. Dramatizovaná četba pro několik interpretů. Skvělé dialogy a výborné herecké obsazení.

Osoby a obsazení: hlášení (Miloš Hlavica), Elinor (Dana Černá), Marianna (Věra Hučínová), Margaret (Tereza Tobiášová), paní Dashwoodová, jejich matka (Jana Preissová), John Dashwood, jejich nevlastní bratr (Václav Vydra), Fanny, jeho žena (Ljuba Krbová), Henry (David Štěpán), Edward Ferrars, její starší bratr (Lukáš Hlavica), sir John Middleton (Jiří Štěpnička), John Willoughby (David Novotný), paní Jenningsová (Věra Kubánková), lady Middletonová (Taťjana Medvecká), plukovník Brandon (Pavel Soukup), Lucy Steelová (Lenka Krobotová), Nancy Steelová (Dana Verzichová), Pan Palmer (Aleš Procházka), Paní Palmerová (Klára Trojanová), Robert Ferrars, mladší bratr Fanny (Matěj Hádek), paní Ferrarsová (Blanka Bohdanová), sluha/prodavač (Václav Legner), dveřník/lokaj (Eduard Pavlíček), apatykář (Soběslav Sejk)
Napsala: Jana Knitlová
Dramaturgie: Jana Weberová
Překlad: Eva Kondrysová
Zvukový mistr: Radek Veselý
Hudba: Petr Mandel
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2001

Rozum a cit je první publikovaný román Jane Austenové. Vyšel v roce 1811 pod pseudonymem „Dáma“ („By a Lady“). Příběh je zasazen do staré Anglie a vypráví o životě dvou sester – rozumově založené Elinor a romantické Marianny.

Starší Elinor se snaží za všech okolností jednat klidně, ovládat své emoce, jen aby neublížila ostatním. Mladší Marianne je naopak impulzivní, dává svým citům volný průchod. Tak jak jednají v životě, jednají i v lásce.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související