Jan Hrušínský: „Byl bych šťastný, kdyby táta mohl vidět fronty před pokladnou"

16. duben 2013

Ve vysílání Dvojky Českého rozhlasu si dnes (16. dubna) připomínáme Den hlasu. Do studia za námi přišel jeden z jeho známých "majitelů", herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Měl někdy potíže s hlasem? „Premiéru jsem kvůli tomu nikdy odříkat nemusel. Ale ve svých hereckých začátcích jsem často navštěvoval foniatra. Můj otec mě od herectví nikdy neodrazoval. On divadlo miloval a přišlo by mu nepoctivé, kdyby svým dětem zakazoval profesi, kterou měl velmi rád.“

Divadlo a publikum
Jak se vybírají hry pro Divadlo Na Jezerce? „Dramaturgie je nejtěžší disciplína, kterou znám. Táta mi vštěpoval, že divadlo se má dělat pro diváky. Nepodbízet se jim, ale vážit si jich. Mám velkou snahu, aby tohle fungovalo a mám radost, když mi kolegové a diváci říkají, že se tam dobře cítí. Lidé se v divadle mají pobavit, ale také zamyslet. Mají odcházet se světýlkem naděje.“ Modernizace klasických předloh považuje Jan Hrušínský za infantilní. „Snahu o aktualizaci klasiky v Divadle Na Jezerce neuvidíte.“

Divadlo na Jezerce

Jezerka má první muzikál
Jan Hrušínský je principálem Divadla Na Jezerce, které si doslova a do písmene vymyslel. A to včetně názvu. „Na začátku jsme měli dva techniky a vždycky tam byl někdo, kdo se o provoz staral. Bylo to složitější, ale vzpomínám na to rád. Dělá mi radost, ale také starost, jak tuto loď udržet v současných rozbouřených vodách. Byl bych šťastný, kdyby táta mohl vidět zájem diváků a fronty před pokladnou.“ Dostalo se nám také pozvání na některou z posledních premiér, mezi které patří historicky první muzikál na prknech Divadla Na Jezerce s názvem "Já Francois Villon". „Mám k tomuto představení velký vztah, protože jsme jej dva roky připravovali. Museli jsme kvůli tomu divadlo dovybavit a byla to velká investice. Je mi líto, že jeho autoři Pavel Vrba a Jiří Hubač se nedožili premiéry.“

Dětství s vůní šminek
Protože pochází z herecké rodiny, byl Jan Hrušínský odmala častým divadelním návštěvníkem. Která vzpomínka je nejstarší? „Z Divadla Komedie, kdy mi bylo mi 5 let. Pamatuju si opojný pocit z líčidel a kostýmů. Velmi mě to tehdy okouzlilo.“ V Národním divadle se setkával s Jiřinou Šejbalovou, Karlem Högerem, Vlastou Fabiánovou a dalšími skvělými herci. „Tam mi bylo velmi dobře a těšil jsem se na jejich vyprávění.“

Jan Hrušínský před Divadlem Na Jezerce

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Marií Retkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.