Jan Hřebejk: Vždy snažím vybírat herce, co mají charakter a je zábavné na ně koukat
Má na kontě přes 20 filmů, které si dovedly získat nejen tuzemského diváka, ale prosadily se i za hranicemi. Kam se posunula jeho tvorba a jak vzpomíná na natáčení?
Dobrá komedie musí mít vždy vážný základ. Podle J. Hřebejka je ovšem pro filmového tvůrce ze všeho nejdůležitější, dívat se na věci nezaujatě a čerstvýma očima, protože obecná kritika nemusí být zcela prospěšná.
„Opravdu hlavní je mít od filmu náležitý odstup a k nezaplacení jsou nové, objektivní oči. Když k práci až příliš přilnete, můžete se dopustit řady chyb a nakonec o výsledku rozhodne stejně až divák. Právě on všechny chyby vnímá nejvíce.“
Pomyslnou misku vah mezi špatným a dobrým filmem dovede ovšem neodiskutovatelně naklonit i kvalitní herecké obsazení. Právě intuice na správný výběr tváří je u režiséra J. Hřebejka až pověstná. Co za tímto talentem stojí?
„Víte, ne každý herec se hodí pro konkrétní verzi scénáře. Materiály Petra Jarchovského jsou totiž na samé hranici mezi literaturou a filmem, zejména v dialozích. Vyžadují už značnou míru stylizace, kterou nemohou hrát neherci. Já se vždy snažím vybírat herce, co mají charakter a je zábavné na ně koukat.“
Režisér musí prý také předcházet celé řadě předsudků, zejména v rámci castingů. Nejvíce vypovídajícím příkladem může být např. herec Bolek Polívka. Toho všichni vnímáme zejména jako komika. Přesto se režiséru Vladimíru Michálkovi podařilo nápaditě jej obsadit ve filmu Zapomenuté světlo, a to do role vyloženě vážné. Výsledek byl prý obdivuhodný.
Odpad město smrt
Poslední film z repertoáru Jana Hřebejka je dílo s názvem Odpad město smrt, který obdržel devět nominací na cenu Český lev 2012. Snímek prý vznikl z obdivu ke komornímu souboru Dušana Pařízka a Davida Jařaba z Divadla Komedie.
„Vždy se mi nesmírně líbila jejich jasně vyprofilovaná dramaturgie. To divadlo bylo pověstné a získalo si své skalní, doslova oddané publikum. O to větší škoda, že už bohužel neexistuje.“ Film prý ale vychází z těch nejlepších tradic souboru a lidé z Divadla Komedie pochopitelně neustále tvoří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.