Jan Flaška: Třikrát to píplo

22. srpen 2022

Zamykal jsem zrovna vchodové dveře, když se to ozvalo z hloubi domu: tři dlouhá, teskná pípnutí, jako když vám dopere pračka.

Vrátil jsem se tedy do bytu, abych zjistil, co se děje. Jenže pračka to být nemohla - byla vypnutá a v bubnu ležely moje špinavé spoďáry. Přesměroval jsem tedy podezření na myčku, jenže i její displej byl temný a na talířích v jejích útrobách tiše zasychala včerejší krupicová kaše.

Že by tedy mikrovlnná trouba? Jenže ta nepípá třikrát, ale jen dvakrát…

Že by tedy digitální hodiny? Když vypadne proud, pípáním mi nařizují, abych je nařídil. Displej ale ukazoval správný čas.

Rychlovarná konvice pípá jen jednou. Kávovar třikrát, ale byl vypojený. Digitální teploměr tiše odpočíval v šuplíku. Připadal jsem si jako zakletý v devadesátých letech. Zatímco světu vládne umělá inteligence, naše dementní domácnost se nezmůže na nic než tuhle ubohou pípšou.

Apropó, o umělé inteligenci jsem nedávno četl článek. Vědci mezi sebou propojili počítače, které spolu na základě slovního popisu vytvářely obrázky. Ukázalo se, že počítače si bez vědomí svých stvořitelů vymyslely svůj jazyk s vlastní gramatikou a slovní zásobou, aby se mezi sebou dokázaly domluvit. Vědcům se ten jazyk zatím nepodařilo rozluštit. Přišlo mi to stejně děsivé jako fascinující.

Naši myčku sice nepodezřívám z toho, že by chtěla podle popisu kreslit obrázky; její inteligence stěží přesahuje IQ kypřícího prášku. Přesto ve mě roste neodbytný pocit, že bych neměl naše domácí přístroje podceňovat. Ta přístrojová morseovka klidně mohla znamenat, že mezi sebou o samotě plánují, co mi provedou, až se vrátím. Možná v tom nějak figurují moje špinavé spoďáry a zaschlá krupicová kaše. Ale nevím, nerozumím jim. Pro jistotu už jsem se ovšem začal učit pípat.

autor: Jan Flaška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.