Jaké to je cestovat v růžovém tuk-tuku Jižní Amerikou? Lucie Radová zorganizovala ženskou expedici
Česká novinářka a cestovatelka Lucie Radová se nedávno vrátila z Jižní Ameriky, kam ryze ženská výprava podnikla expedici ve vozítkách tuk-tuk.
Po příletu do Kolumbie koupily dvě motorizované tříkolky, tuk-tuky, a vydaly se na cestu. „Ukázalo, se, že růžová barva je strategická a byly jsme líp vidět ne cestách, kde jezdily náklaďáky. Taky jsme natáčely film a seriál a přemýšlíte, jak to bude vypadat. A žlutá už byla zabraná,“ vysvětluje Lucie Radová v narážce na expedici Dana Přibáně s trabanty.
Deset kilometrů v hodině
Jakou rychlostí tuk-tuk jede? „Naše kameramanka říkala, že když jedete celý den rychlostí 35 km/h, tak jediný, co na konci dne chcete, je se zabít,“ směje se cestovatelka a dodává, že 35 km/h je ještě hezká rychlost. „Ale když jedete do kopečka, tak je to těch 10–12 km/h.“
Takhle zvolna začala jejich cesta z Kolumbie do Bolívie. „Kolumbie je z našeho pohledu naprosto bezpečná. Strávily jsme tam devět týdnů a neměly jediný problém. Lidi jsou tam neskutečně milí a dobře vaří. Žily jsme si jako královny.“
Čím dražší benzín, tím příjemnější lidé
V Ekvádoru už tak dobře nejedly. „Vypozorovala jsem, že čím levnější benzín, tím menší porce. A čím dražší benzín, tím příjemnější lidé.“ Jejich cesta končila v Bolívii na největší solné pláni na světě Salar de Uyuni. Proč zrovna taková koncovka, kde není vůbec nic?
„Plánovaly jsme to narychlo a byla jsem tehdy přesvědčená, že nemůžeme dojet až tak daleko, třeba do Chile nebo Buenos Aires. Říkala jsem si, že je to zajímavé místo. A bylo to fajn. Tam nemusíte držet řídítka,“ vysvětluje Radová.
Cenzura nebyla
Po cestě připravovaly reportáže pro Radiožurnál, dělaly živé telefonáty a psaly do časopisů. A taky natáčely pro budoucí film a seriál. „Používaly jsme i malé kamerky v tuk-tucích, takže si člověk mohl třeba postěžovat nebo se naopak podělit o radost. Fakt jsme si nehrály a žádná cenzura nebyla.“
Radovou prý cesta změnila. „Teď vím, že člověk dokáže, cokoli si zamane. Všechno je to jenom v hlavě.“ Takže si troufá na další dobrodružství. „Rády bychom do Asie, abychom se vyhnuly letenkám a kontejnerům. Někam hezky po zemi. Třeba vzít ty naše tuk-tuky do jejich domoviny, do Indie.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.