Jak to vidí Jan Pirk - 24. října

24. říjen 2012

Přednostu kardiocentra IKEM Jana Pirka přivítala moderátorka Zita Senková.

Prof. Jan Pirk
* 1948 Praha
V současné době je přednostou Kardiocentra IKEM, a to již od roku 1995. Od roku 1991 je také přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.
Začínal (1972 - 1974) jako sekundární lékař chirurgického odd. Nemocnice Nymburk. Chirurgem na Klinice kardiovaskulární a transplantační chirurgie IKEM byl v letech 1974 - 1990. V letech 1983 – 1984 byl na výměnné stáži v oboru srdeční chirurgie na Ochsner Med. Foundation v New Orleans (USA), v letech 1990 - 1991 byl konzultantem na odd. chirurgie Odense Univ. Hosp. Dánsko.
Profesorem chirurgie se stal v roce 2000, je atestovaným lékařem hned několika oborů, a to jak chirurgie, tak kardiochirurgie a cévní chirurgie.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den. U poslechu Jak to vidí vás vítá Zita Senková. Dnes je naším hostem profesor Jan Pirk, přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Vítám vás.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Dobré jitro.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den. ODS se stále nedokázala dohodnout se 6 vlastními poslanci na podpoře vládního stabilizačního balíčku daňových změn, který například o procento zvyšuje obě sazby daně z přidané hodnoty. Ministr financí Miroslav Kalousek proto kvůli rebelii dnes požádá sněmovnu o stažení návrhu rozpočtu na příští rok. S jakými pocity sledujete klíčové jednání, které včera začalo ve sněmovně? Myslíte, že ukáže v praxi ten výsledek krajských voleb?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Já nevím, já už jsem opakovaně říkal, že tato vláda, která měla silný mandát před dvěma lety ve volbách, ho prohospodařila, že to je pro mě největším zklamáním od roku 89 to, co tady se děje a chápu lidi, že jsou tím nejen znepokojeni, ale i znechuceni. Já taky samozřejmě jako občan nejsem pro zvyšování daní.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Mimochodem včera ministr Kalousek prohlásil, že jej nic na světě nepřinutí vypracovat rozpočet s deficitem vyšším než jsou 3 % hrubého domácího produktu a že neumí zařídit švédské veřejné služby za rumunské daně. Co na to říkáte?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Víte, to já si myslím, že prostě stát může hospodařit tak jako rodina. Já taky nemůžu utrácet mnohem víc než vydělávám. To prostě nejde a ten stát taky takhle nemůže hospodařit a lidi to po něm nemohou chtít. Víte, já dost dobře nechápu ty masové protesty v Řecku a ve Španělsku, kde prostě si žili na úkor ostatních zemí a na dluh a teď když už ostatní, nebo Česka se to tak netýká, ale Německo a ostatní bohaté země řekly, tak už dost, už my nebudeme financovat váš krásný život, tak oni protestují a to, já to prostě nechápu. Ať se každej podívá domů. Přece opravdu nemůžu utratit víc než vydělám. To je, to je, na to nemusím mít vysokou školu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Mimochodem v Řecku tamní vládní koalici opustil, pokud se nepletu v rozmezí 24 hodin už druhý poslanec, který nesouhlasí s novými úspornými opatřeními.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
No, tak to víte, samozřejmě, že tak jako každý chirurg rád operuje, tak politik je rád v politice a aby zůstal v politice musí nějakým populistickým heslem získat voliče na svoji stranu. Takže každý politik se stará o to, aby byl znovu zvolen, tak já je chápu, že třeba odešli, když chtějí zůstat v politice.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Mimochodem, jak hodnotíte výsledek voleb? Jednak teda do krajských zastupitelstev, ale i do Senátu?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Víte, je to strašná chyba. 18 % lidí tady rozhodlo o tom, co se tady bude příštích 6 let dít. To je strašně smutné. Já jsem na základě výsledků těch voleb, musím říct já jsem si otevřel stanovy KSČM, abych se podíval, proč je lidi volili a tam první věta je, že naším cílem je socialismus a v druhé větě je, že se řídí marxismem. Já jsem jenom zvědavý, jak se filosoficky vyrovnají se soukromým vlastnictvím výrobních prostředků, když přece Marxův kapitál je, mluví úplně o něčem jiném. Takže to jsem zvědavej, jak toto filosofické dilema tedy vyřeší.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
E-mail pro vás prostřednictvím webu Dvojky a formuláře, který tam je k dispozici pro naše posluchače. Paní Věra z Prahy se vás ptá, co říkáte vítězství profesorky Evy Sykové, mimochodem také naše dnes už tedy bývalá Jaktovidička, zda může při svých funkcích vůbec to zvládnout?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Já paní profesorku Sykovou znám dlouhá léta a vyjádřil jsem jí podporu ve volbách, protože vím, že to je nesmírně schopná organizátorka, výborná vědkyně a ona řekla, že se vzdá většiny svých funkcí, že si nechá pouze to, aby zůstala ve vedení ústavu, ve kterém je, což chápu a že se ostatních funkcí vzdá a pak si myslím, že to je v jejích silách, aby to zvládla.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Už před tím přišlo několik dotazů charakteru, jestli vy byste třeba někdy měl zájem vstoupit do politiky. Vy jste mi řekl, že vy raději operujete srdíčko.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Ano, já víte, já zatím pořád a budu dokavaď mi to vedení ústavu dovolí, protože já už jsem v důchodovém věku, dokavaď mi to vedení ústavu dovolí a dokavaď mi to fyzické a psychické síly dovolí, tak chci se věnovat tomu, co mě nejvíc baví, to jest opravovat lidská srdíčka. Co budu dělat potom, to jsem taky tím začínám se zabývat. Určitě bych rád nějak ty své zkušenosti z medicíny a ze života vůbec jednou zúročil. Ale jak ještě, to je, to doufám ještě bude pár let trvat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vrátím se ještě k tomu, čím jsme začali. A to je současná schůze sněmovny. Podle předních ekonomů z vyšší DPH nebo bez přežijeme. Ale horší je to odkládání reforem a také premiér Nečas v nejnovějším rozhovoru pro Mladou frontu Dnes mimo jiné řekl, že raději předčasné volby než ta agonie, agonické vládnutí a před pár dny také měl, uvedl příklad, že v situaci, kdy vláda ve sněmovně nenajde podporu pro prosazení své rozpočtové politiky, tak by nemělo význam, aby vláda byla uměle udržována při životě na nějakých politických infúzích. Tolik citace. Jak vy byste, pane profesore Pirku, možná charakterizoval ten současný zdravotní stav této vlády?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
To já, to si opravdu netroufám říct. Já nejsem ani politolog ani ekonom. Je zajímavé, že ta ekonomie asi bude strašně zajímavá věda, protože jsou na jednu věc úplně protichůdné názory a všichni tvrdí, že oboje dovedou tu zemi ke stejnému, k šťastným zítřkům, jak bych tak použil starou formulaci. Takže asi je to nějaké moc složité a já opravdu nevím. Já si myslím, že základní problém je, že se mají ctít zákony a že se má míň krást. A nebát se, tak jak to říkal zakladatel naší republiky.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Italský soud v pondělí poslal na 6 let do vězení 7 vědců, členů odborné komise pro hrozby, a to za špatný odhad zemětřesení v roce 2009. Tehdy zahynulo 308 lidí, včetně dvou Čechů. Včera se jich zastal a rezignoval šéf této komise, uznávaný fyzik s tím, že to nelze spolehlivě předpovědět, zemětřesení nebo další přírodní katastrofy. Odsouzení těch italských odborníků odsoudila, respektive označilo několik vědců za nebezpečný precedens. Co si o tom myslíte?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Víte, já si o tom, já nejsem seismolog, ani soudce, ale já když jsem pracoval ve Spojených státech v letech 83/84 v New Orleans, tak když byla sezona hurikánů, tak téměř každý den bylo v televizi a všude takzvané /anglický text/, to znamená varování před hurikánem. Nikdy žádný nepřišel. Ale ti meteorologové se tak báli, že kdyby jednou přišel a oni to neřekli, tak se jim stane to, co se stalo těm kolegům v Itálii. A připomíná mi to jednu pohádku a já myslím, že je od Hanse Christiana Andersena, ale za to nemůžu dát ruku do ohně, když jeden chlapec večer byl na poli někde na severu a křičel: Pomoc, pomoc, je tady vlk a on tam žádný vlk nebyl a opakoval to, opakoval to a ti vesničani už pak nechodili a jednou tam skutečně ten vlk byl a ty vesničani už nepřišli, protože on před tím mnohokrát křičel, že tam je vlk, takže ... víte, rozhodující je, jestli skutečně to bylo něčí, je to jako, my taky jsme v medicíně vystaveni tomu, že jsme žalováni a musí se prokázat, jestli ten postup nebyl lege artis a nebo jestli skutečně došlo k nějaké závažné komplikaci, kterou nemohl nikdo předpokládat a jestliže se ten tým snažil ji odstranit. Takže to je strašně složité.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan posluchač se vrací ještě zpět k tomu, co jste řekl na adresu Řeků a Španělů, že si žili nad poměry. Cituji z e-mailu: "Obávám se, že obyčejní lidé rozhodně ne, to jen pár procent vyvolených, kteří využívali veřejné zdroje. Demonstracím rozumím, ale asi se tím nic nevyřeší. Lituji ty poctivé."

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
No, víte, já nevím, jestliže tam chodili do důchodu tak brzo, jako chodili, jestliže měli já nevím 14, 15 platů do roka, tak to jako není normální, to já nevím, kolik tam bylo těch poctivých a kolik bylo těch, kteří využívali tohle to.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pojďme k dalšímu tématu. Vedení hlavního města Prahy včera rozhodlo, že do nového územního plánu bude zapracován i návrat tramvají na Václavské náměstí a to po více než 30 letech. Jezdit by měly mezi Václavským náměstím a Vinohradskou třídou. Ty koleje by se snad mohly pokládat už za dva roky. U vás se ale tato vize nesetkala s velkým nadšením.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
No, já tomu moc dobře nerozumím. Zaprvé se divím, jakejma věcma se zabývají úředníci placení z našich daní. Když je tolik mnohem palčivějších problémů. Já jsem se marně snažil vymyslet, jak by to zlepšilo dopravní obslužnost. Protože celé Vinohrady se dostanou na Václavák metrem, Žižkov se dostane na Václavák devítkou, nikde se neví, kam by to pokračovalo, jestli by to byla slepá tramvaj, která by uprostřed Václaváku končila. Víte, já se, mně by se spíš líbilo, kdyby se zabývali tím, aby místo čoudících a smrdících autobusů byly znovu zavedeny trolejbusové linky, které jsou ve všech velkých městech na světě. Jenom Praha z pochopitelných důvodů, protože z vojenského hlediska to nemělo žádný význam. Tehdy se dělalo všechno pro armádu, že jo, tak byly zrušeny ty trolejbusy, ale považoval bych za mnohem rozumnější, kdyby se přemýšlelo o zavedení trolejbusů než zavedení tramvají doprostřed Václaváku.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co by podle vás třeba konkrétně metropoli více slušelo, tomu centru nebo i prospělo? Mimochodem ten projekt tramvají je myslím v rámci takzvané humanizace i magistrály.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
No, tak to, tomu moc dobře nerozumím. Já, ono se z Václaváku dá těžko udělat úplně pěší zóna, protože jsou tam hotely a ti hosté se tam musí nějak dostat. Možná, že by bylo mnohem lepší udělat tam nějakou podzemní komunikaci a udělat z Václaváku úplně pěší zónu a nebo to zásadně omezit. Ale neumím si představit, že by tramvaje přispěly k humanizaci Václavského náměstí. Jedna tramvaj tam stojí uprostřed ta stará jako restaurace, takže tramvaj už tam je a myslím si, že to docela stačí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Hostem dnešního vydání pořadu Jak to vidí je profesor Jan Pirk, přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Tématem letošní konference Fórum 2000 byla média a demokracie. Mimochodem hostem konference byla také bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. Podle ní velice často začíná útok na demokracii útokem na média. Jak se podle vás mění nebo změnila role médií v tom dnešním světě?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Já nevím, jestli se nějak změnila, ale ví se už, že informace jsou tou nejcennějším vlastně, tou nejcennější komoditou. To už věděli zakladatelé Reuters a dalších tiskových agentur už na konci předminulého století. Ta sdělovací média a zvlášť tedy bych vyzdvihl, nechci pomíjet rozhlas samozřejmě, ale televize. Víte, televize tím, že prostě tam převažují pořady, kde se vraždí, střílí a dějí se podobné násilnosti, tak když se to těm lidem pořád ukazuje, že vlastně někoho, někomu ustřelit hlavu není nic tak hrozného, no tak pak se není co divit, když někteří psychicky narušení lidé to skutečně, no protože si v mládeži se vychovává takový pocit, že někoho zastřelit se vlastně nic moc neděje. A to je strašně a druhá věc je, já bych to přirovnal k nukleární energii víte, ta je na jednu stranu ohromě mocná, mocný pomocník, ty atomové elektrárny jsou prostě nevyhnutelnost, na druhou stranu z toho vznikla atomová bomba. Něco podobného je to jako s Internetem. Internet je strašně důležitá věc pro moderní společnost, ale tam si může kdokoliv napsat cokoliv a nenese za tou žádnou trestní odpovědnost, nic za to nenese. Tam se, tam i já se setkávám s, že dostávám na Internet vášnivě nenáviděné vzkazy, samozřejmě anonymní a to je strašné. Když něco napíšete do tištěné, do novin, tak za to můžete být žalován, můžete za to být, ale na Internet, Internet snese všechno a takže je to strašně nebezpečné, je to a lidi si to, část lidí si to neuvědomuje a část lidí to zneužívá.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Mimochodem, když hovoříme o Internetu, tak ta konference se zabývala i vlivem sociálních sítí i na demokracii, na politická zřízení. Ostatně viděli jsme to u takzvaného arabského jara, když se demonstrace svolávaly jaksi online. Jaký je na to váš názor, jak přispívají sociální nová média?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
No, tak je to přesně. Tak atomová energie moc přispívá k tomu, na druhou stranu je strašně nebezpečná. Víte, já možná řeknu takovou kacířskou myšlenku, ale mluví se korupčním prostředí, demokracie sama o sobě je tím, že je vytváří korupční prostředí. Protože volby, co jsou volby? Všichni, kteří se ucházejí ve volbách o zvolení, něco slibují a snaží se získat na svou stranu voliče. Tím vlastně korumpují. Protože jim něco slibují. Takže vlastně demokracie sama o sobě ve své podstatě vytváří korupční prostředí. Když by vládnul král, tak ten žádné volby nepotřebuje a nikdo se nemůže ucházet o jeho hlas, ale to je, je to hodně tedy řekl bych razantní, ale prostě je to tak.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale kdo to řekl, že nic lepšího než demokracie jsme nevymysleli zatím.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Ano, ano, to řekl ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Abych to parafrázovala.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
... já nevím, to řekl Churchill nebo ještě někdo před ním? Já nevím.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak třeba nám někdo k tomu napíše. Mimochodem jedna filipínská novinářka popsala zkušenosti z východní Asie, které ovšem jsou podobné jako u nás v Evropě, teď vracím se ještě k těm médiím. Odkázala na slova kolegy: Kdysi jsem byl potápěčem, dnes surfuji po povrchu. Míněno tedy kvalitu informací, úroveň. Tou charakteristikou dneška je podle mnohých roztříštěnost, jednak zprávy jsou roztříštěné, publikum také. Co vy si o tom myslíte? O kvalitě informací.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Víte, když teď že jo, v České televizi běží před 25 lety, ukazují, dřív ti moderátoři užívali českej jazyk, dneska to je kulometná palba, protože musí za 30 vteřin říct to, na co měl třeba dřív mnohem víc a mohl, víte, Čapek by musel rotovat v hrobě, protože jak on krásně si uměl pohrát s českým jazykem, na to dneska není prostor. Mně to připomíná kdysi Spojené státy, kdy se vydávaly romány ve zkráceném znění v kapesním vydání, kdy román napsaný krásným jazykem se zkrátil, aby se s tím, aby ten Američan se s tím nezdržoval s tím čtením. Je to skutečně ta povrchnost je nabývá velké převahy nad tím potápěním dostat se skutečně a užít si to a ta rychlost a honem, honem ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Další e-mail pro vás od pana Pavla, zda si myslíte, že Češi mají krátkou historickou paměť? Tím se určitě vrací a míní výsledek voleb. Také myslím rakouská média psala v souvislosti s výsledkem levice a zejména tedy komunistické strany.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Ano, já s tím naprosto souhlasím a to je ten důvod, proč jsem si otevřel ty stanovy, jak jsem říkal.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Mezinárodní cyklistická unie potvrdila, že Američan Lance Armstrong přišel kvůli dopingu o 7 titulů z Tour de France a má doživotní zákaz startů. Překvapilo vás nejenom ta dopingová aféra a nejenom u tohoto sportovce, ale i samotný verdikt?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Já jsem to celé nesledoval, ale sleduji sport a cyklistiku hodně. Jsem přesvědčen o tom, že dopují všichni. Protože, když se podíváte jakou rychlostí oni vyjíždějí ta strmá stoupání v Alpách a v Pyrenejích, tak to je nad lidské síly nenadopovaného člověka. Je jenom otázka toho, že tak jako zločinci jsou vždycky krok před policií, tak tady tito zločinci jsou taky vždycky krok před dopingovými komisaři. Já se znám s Honzou Chlumeckým, který je v České antidopingové společnosti a to vyšetření je drahé, nedá se dělat u každého a prostě jsem o tom přesvědčenej, že ty cyklisti všichni, že to není možné, aby normální trénovaný člověk absolvoval takovou rychlostí taková strmá stoupání jako oni. Tady jde jenom o to, že někoho chytí, někoho nechytí. Jak na to přišli po tolika letech, že jo, on byl taky po složitých operacích, on nějaké hormony směl užívat, protože ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Bojoval s rakovinou.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
... protože bojoval s rakovinou a tak něco směl užívat. Takže, ale říkám, jsem přesvědčenej, že to dělají všichni a jenom někoho chytějí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Armstrong byl podle slov předsedy Cyklistické unie součástí nejvíce sofistifikovaného profesionálního a úspěšného dopingového programu, který kdy sport viděl. Můžeme se, ale vy už jste to řekl, pane profesore Pirku, kdo je vlastně čistý, když navíc uvážíme, že za těch 15 let Tour de France bylo mezi medailisty pouze 11 sportovců, kteří nebyli obviněni z dopingu.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
No, ne, to je víte, já si myslím, že jednu dobu se uvažovalo o tom, nebo dokonce snad vzpírání bylo vyloučeno z mistrovství světa nebo z olympijských her, protože se ukázalo, že prostě všichni používají zakázané prostředky. Pak se to asi nějak zvrátilo, protože zase to tam myslím je, ale prostě ta touha po, nevím, jestli je to ještě, jestli vůbec může si někdo myslet, jako kdyby si zkrátil, když se běží nějakej přespolní běh, kde jsou zatáčky, jako kdybych si to zkrátil, abych byl rychlej v cíli, jak jestli ty lidi to ještě vůbec tomu, jestli to neberou prostě jenom jako zdroj dobrého výdělku a proto jsou ochotni udělat cokoliv.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže, co za tím vším je? Je to touha po vítězství, po penězích?

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Já si myslím, touhu po vítězství máme všichni, kdo sportujeme, já ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na tom není nic špatného.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
... to na tom není nic špatného. Já taky se snažím, aby se mi na Běchovicích každej rok ten čas příliš nezhoršoval a považuji za svoje vítězství to, když se tak stane, že nejsem. Ale v životě bych kvůli tomu nepoužil nějaký doping. Takže já si myslím, že u těch lidí, kteří dopují, tak je to především touha vydělat sportem peníze.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak ono ty všechny medaile, které získal Armstrong, nelze ani nikomu teď dát, protože všichni mezi těmi jezdci, mezi cyklisty byli dopovali. Otevře se, myslíte, teď diskuse i v jiných sportech? Protože samozřejmě cyklistika a Tou de France není jediným sportem, kde se užívá doping.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Určitě, ale ta cyklistika je, já to vím z toho lékařského hlediska. Víte, čím víc jste trénovaný, máte větší aerobní kapacitu, tím máte pomalejší puls a cyklisti patří sportovce s vůbec nejpomalejším klidovým pulsem. Takže ta námaha na asi je tam největší. Jo, takže tam ten doping asi je nejvíc u toho vzpírání, tam jsou to anabolika, aby nabírali tu svalovou hmotu, každý spor má svá specifika. Pravděpodobně pokud bereme šachy jako sport, tak tam možná jediným dopingem je káva. Ale jinak asi je to sport od sportu různé.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká profesor Jan Pirk, který byl hostem dnešního vydání pořadu Jak to vidí. Děkuji za váš čas a za vaše názory.

Jan PIRK, přednosta Kardiocentra IKEM
--------------------
Já děkuji za pozvání. Na shledanou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na shledanou. Zítra bude hostem Vladimíra Kroce novinář Zdeněk Velíšek. Příjemný den všem přeje Zita Senková. Na slyšenou.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Jan Pirk
Spustit audio