Jak se zahřívají vědci na Mendelově polární stanici?

9. listopad 2014

S napínavým i ovíněným vyprávěním o Antarktidě do Sklípku dorazil známý vědec Doc. Ing. Miloš Barták, Csc., profesor v Ústavu experimentální biologie přírodovědecké fakulty Masarykovy university v Brně.

Řeč nebyla pouze o expedicích a výzkumu fotosyntézy rostlin a lišejníků v extrémních podmínkách. Přítomní vinaři Jaroslav Machovec, Stanislav Mádl, František Mádl a Jan Hrachovský se dozvěli i to, čím se na Mendelově polární stanici vědci zahřívají. A které víno jim tam konkuruje.

Zajímá vás, co je to polární virus? Čím se na území nikoho platí? A jestli se v zemi věčného ledu spíš hubne, nebo přibírá? Poslechněte si profesora Bartáka sami.

Záznam pořadu naleznete v iRadiu.

autor: Helena Dubničová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.