Jak naladíte Dvojku na digitálním rádiu DAB+
Posloucháte vysílání Dvojky na klasickém přijímači? 31. prosince 2021 skončí analogové vysílání v pásmu AM. Poradíme vám, jak přejít na digitální vysílání DAB+. Jistě oceníte lepší kvalitu zvuku a další výhody. Připravili jsme odpovědi na nejdůležitější otázky.
Mám staré rádio a funguje dobře, proč si mám pořizovat digitální přístroj?
31. prosince 2021 skončí vysílání Českého rozhlasu na středních (Dvojka, Plus) a dlouhých vlnách (Radiožurnál). Přejít na vysílání DAB+ není složité. Stačí mít rozhlasový přijímač s označením DAB+.
Co je to DAB+?
DAB+ je verze digitálního rozhlasového vysílání, která umožňuje šířit více programů, nabízí stabilnější mobilní příjem bez šumění a s doplňkovými službami.
Jaká je cena přijímače s DAB+?
Rádia s nejzákladnějšími funkcemi a textovým displejem lze sehnat v řádu stokorun. Další výbavou může být barevný grafický displej nebo kombinace hybridního přijímače, které reprodukuje kromě DAB+ i internetové rádio nebo online média. Taková zařízení začínají na ceně okolo dvou a půl tisíce korun.
Naladím na DAB+ rádiu i VKV (FM) vysílání?
Ano, samozřejmě. Všechny DAB+ přijímače jsou zároveň vybaveny i analogovými FM tunery. Lze tedy přijímat i další stanice, které zatím v DAB+ nevysílají.
Jaké jsou výhody DAB+?
V DAB+ můžete poslouchat hry a četby na Dvojce téměř po celém území České republiky. Rádio nešumí. Ladění a načtení stanic probíhá automaticky. Díky DAB+ můžete navíc rádio i vidět! U přijímače s barevným displejem se zobrazují například fotky moderátorů, loga stanic, zpravodajské informace, názvy písniček či předpověď počasí.
Platím něco za DAB+?
Investicí bude koupě nového rádia, ale DAB+ je zadarmo. Jediné, co budete platit, jsou rozhlasové poplatky jako dosud.
Dvojku posloucháme v autě, jak to bude s autorádii?
Všechna nová auta budou mít od roku 2021 dabový přijímač. Pokud máte starší typ, nemusíte měnit celé rádio, bude vám stačit DAB+ adaptér. Na dlouhých cestách tak může celá rodina poslouchat rozhlasové hry, pohádky nebo audioknihy z Dvojky.
Je k přijímání DAB+ vysílání nutné připojení k internetu?
Ne. Digitální rozhlasové vysílání se šíří z velkých vysílačů podobně jako například televizní vysílání. Rádio tedy využívá především běžnou teleskopickou anténu. Některá vybavenější zařízení lze navíc připojit k internetu a posluchač tím pádem může rádio využívat i nad rámec jeho základních funkcí, není to ale podmínka.
Potřebuji ještě víc informací
Další informace si můžete přečíst na webu Doba dabová
Výhody digitálního rádia DAB+
- nešumí
- naladíte i stávající analogové vysílání
- na displeji uvidíte název písničky, pořadu a podobně
- přijímače s barevným displejem zobrazují obrázky ze studia, fotky moderátorů nebo obaly alb i bez připojení k internetu
- můžete poslouchat více stanic Českého rozhlasu