Jaderná fyzička Dana Drábová si dobíjí „baterie“ v posázavské přírodě
Čtvrteční čas před polednem (17. února) jsme věnovali rozhovoru moderátorky Evy Kvasničkové s jadernou fyzičkou Danou Drábovou.
Mohli bychom jí nazvat jednou z nejpracovitějších úřednic, i když v podstatě je spíš vědkyní. Už profesní životopis napovídá, že ani v nejmenším nebudeme přehánět. Hostem moderátorky Evy Kvasničkové se stala jaderná fyzička Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V roce 1985 vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na ČVUT a včele SÚJB stojí již neuvěřitelných 12 let.
Není na světě věc, která by nezářila. Dokonce i my sami záříme, a to díky draslíku a jeho radioaktivnímu izotopu K-40. Pokud bychom měli popsat auru D. Drábové, která nás nejvíce „ozářila“ prostřednictvím televizních obrazovek během startu jaderné elektrárny Temelín, nevyhnuli bychom se slovům jako klidná, charismatická a optimistická.
Jak jistě víme, všudypřítomná, neustále nás obklopující radioaktivita nemusí být vždy ku prospěchu člověka. Málokdo ovšem tuší, že pokud bychom dokázali sedět celý rok nedaleko chladicích věží jaderné elektrárny, získáme z okolí méně záření, než během jediného lékařského vyšetření rentgenem. Byť náš host zastává funkci vedoucího pracovníka Úřadu pro jadernou bezpečnost, ryze kladný vztah k jaderné energii nemá: „Cokoliv používané k uspokojení našich rostoucích energetických potřeb je více či méně nešetrné vůči životnímu prostředí. Vše, co musíme udělat, je poskládat všechna řešení tím nejšetrnějším způsobem k sobě tak, abychom volili to nejmenší zlo. Najde-li se lepší řešení než je jaderná energie, měli bychom ho bezezbytku využít,“ dodává s jistým odstupem a nadhledem jaderná fyzička.
Práce, kterou D. Drábová vykonává, je nesmírně důležitá a v konečném důsledku může ovlivnit životy statisíců z nás. Zajímali jsme se, jak si sama dobíjí své pomyslné baterie: „Mám velké štěstí, že bydlím od narození v úžasném prostředí posázavské obce Pyšely. Stačí vzít psa a jít s ním do prvního lesa, který je od domu pouhých 500m etrů. Další kilometr je samotná řeka Sázava. Po návratu z přírody se nebráním relaxaci u bílého vína a dobré knihy.“ Při náročném programu, který funkce předsedkyně SÚJB obnáší, je ale složité udělat si čas na sebe a vypravit se třeba za snem, který představují Himaláje.
Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru …
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.