Ivan Hoffman: České eurovolby by neměly platit

2. červen 2014

Změna volebního zákona nebo dokonce zrušení posledních voleb do Evropského parlamentu? To je lék na nízkou volební účast.

Tvrdí to alespoň komentátor Ivan Hoffman. „Když ty výsledky vidím, tak se divím, že se u nás hovoří o vítězství nebo o prohře konkrétní strany nebo uskupení.“

Nezávažnějším poselství voleb je podle něj 18procentní účast voličů. Vše ostatní je nepodstatné.

Změna volebního zákona
Komentátor by od politiků očekával, že se podle toho zařídí: „Vyměnit voliče nejde. Měl by se ale změnit volební zákon.“

Ten by měl mít podobné zásady jako zákon o obecním referendu. „Když nedorazí alespoň 35 % lidí, tak neplatí. Podobně by neměly platit poslední eurovolby.“

Čtěte také

Podle Hoffmana se lidé v Česku domnívají, že unie funguje po svém. Nejsou její práci schopni nijak ovlivnit.

O nás bez nás?
Nízká volební účast není dána nezájmem médií nebo malou volební kampaní. Nechybělo ani volební téma. „Já bych z toho vyvodil, že podle občanů není podstatné, aby nás někdo v EU zastupoval. Klidně za nás mohou rozhodovat jiní Evropani.“

Ivan Hoffman navrhuje šetřit a neposlat do Evropského parlamentu nikoho. „Na místě kandidátů bych řekl: Nemáme mandát, zůstaneme doma. Tady budeme užitečnější. Za těchto okolností je to nesmysl,“ dodal.

Zrušit 5% hranici pro ČR?
Co tedy s pětiprocentní hranicí pro vstup i do českého parlamentu? Ivan Hoffman by ji zrušil. Zaváděla se ve chvíli, kdy bylo po roce 1989 najednou hodně subjektů, které se chtěly podílet na moci.

Politici tehdy nabyli dojmu, že tak bude těžké vládnout. „Dnes, když jich je málo, tak se ale ukazuje, že to taky není dobré. Když se jim totiž vládne jednoduše, doplatíme na to všichni,“ řekl.

Politici by prý měli pochopit, že jsme netrpěliví. A že chceme vidět výsledky, které nám slíbili. „Oni už sedí v poslaneckých lavicích. Všichni si už vzali hypotéky a začíná se jim tam líbit. Pracovat budou jen pod tlakem. A je jim tak třeba jejich sliby stále připomínat,“ uzavřel komentátor.

Jak by měl vypadat boj státu proti neplatičům alimentů? Co komentátoř říká na výsledky prezidentských voleb na Ukrajině? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio