Iva Mrkvičková: Hvězdoplavec

8. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Věčnost

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh o cestování v čase, válce a o problémech, před kterými se nedá uletět. V hlavní roli Josef Somr a píseň V+W. Poslouchejte a dozvíte se do středy 15. května 2019.

Dva kamarádi Kuba a Matěj se jedné prázdninové noci vydají pozorovat meteorický roj. Poklidnou atmosféru plnou klučičího pošťuchování však náhle přeruší horkovzdušný balón, který z ničeho nic dopadne na pole kousek od nich. Kdo to cestuje noční oblohou v košili a saku?

Mladý cestovatel se jmenuje Ervín Eisenberg, je žid a do současnosti přicestoval z roku 1939 krátce před vypuknutím druhé světové války. Chlapec samozřejmě netuší, co se v následujících letech má stát a jak těžké časy pro jeho rodinu a další přátele nastanou.

Kuba a Matěj musí řešit dilema

Mají mu kluci říct všechno, co o druhé světové válce ví, nebo mlčet? Přestože se zdá, že kluci ze současnosti nemají oproti Ervínovi žádné starosti a nic je netrápí, opak je pravdou. Matěj se pohádal s rodiči a utekl z domova, mladšímu Kubovi umírá v nemocnici otec.

„Moje máma si asi myslí, že jsem malej nebo co. Že to nevidim. A tak se furt tváří, jako že se nic neděje a že se táta každou chvíli uzdraví,“ svěřuje se Kuba kamarádovi. Právě upřímnost a přetvářka jsou vedle kamarádství stěžejními tématy rozhlasové hry.

Příběh uzavírá píseň V+W

Jan Werich (vlevo) a Jiří Voskovec v roce 1938 v Osvobozeném divadle

Ervín odmalička slyší hudbu hvězd, podle které se dokáže i se svým balónem orientovat a plout tak hvězdnou oblohou. Dokonalý sluch však Ervínovi neslouží pouze jako kompas. Díky němu také vyniká ve hře na housle, které nosí stále s sebou.

Závěrečná píseň Jiřího Voskovce a Jana Wericha Svítá v podání Josefa Somra je skvělou tečkou za hrou, v níž hrdinové sice cestují časem, nicméně si jsou vědomi, že před některými problémy se balónem stejně uletět nedá.

Účinkují: Matěj Převrátil, Prokop Košař, Vojta Podrazil, Josef Somr a Martina Hudečková
Pro rozhlas upravila: Barbora Haplová
Hudba: Kryštof Marek 
Zvuk: Radek Veselý
Produkce: Jana Knappová
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 8. 5. 2017

autor: Iva Mrkvičková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová