Irena Dousková: Hrdý Budžes mě učinil známou, ale známější je Helenka Součková

16. září 2013
Irena Dousková

Irena Dousková je spisovatelka, která se umí s humorným nadhledem podívat na sebe i svět kolem.

Její próza Hrdý Budžes si získala nejen čtenáře, ale má velký úspěch i jako audiokniha a také, jako divadelní představení s Bárou Hrzánovou v hlavní roli. Poslední pokračování, které nahlíží do života Helenky Součkové, už jako dospělé vdané ženy, se jmenuje Darda a kromě literární má i divadelní podobu.

Hrdý Budžes
Helenka Součková, hlavní hrdinka Hrdého Budžese, Bára Hrzánová je s ní prý už téměř ztotožněna. Řekla to i v telefonickém rozhovoru s moderátorkou Danielou Brůhovou: "Ona Helenka je už tak trochu já. S Helenkou mám také spojenu Ostravu, která je fenoménem tohoto představení. Ono totiž poté, co jsem dostala cenu Thálie, tak první velký zájezd byl do Ostravy. Ještě je k tomu třeba dodat, že ještě před udělením Thálie jsem od hodně lidí z Ostravy a Ostravska dostala množství negativních dopisů. Proto jsem se prvního představení po Thálii v Ostravě docela bála. To se ale proměnilo v rockový koncert, dokonce loni bylo pokaždé vyprodáno a v Gongu, což je velký sál, bylo přes 2000 lidí a další tisícovka se do Gongu ani nedostalo," řekla Bára Hrzánová.
Hrdý Budžes dostal cenu Thálie v roce 2003, žije s Bárou Hrzánovou už 11 let a představení mělo už 560 repríz.

Velký úspěch nikdo nečekal?
Co na úspěch knihy a následné inscenace říká její autorka Irena Dousková? "Hrdý Budžes mě učinil známou, ale pořád si myslím, že známější je Helenka, ne já. Já napsala i tu inscenaci, kterou jsem dělala přímo pro Báru. Tím ale má spolupráce na představení skončila, viděla jsem až poslední generálku před premiérou. A obrovsky jsem si odfoukla. Člověk tam přichází s obrovskou trémou. Bára byla vždy úžasná a dopadlo to velmi dobře. Ocenění a tolik repríz nikdo z nás nečekal."

02564480.jpeg

Bouřlivá reakce diváků a čtenářů
Co říká na anonymy, o kterých se zmínila i Bára Hrzánová? "Ty ošklivé dopisy začaly chodit jako reakce na rasový podtext, asi si to hodně lidí ztotožnilo se mnou. Helenka Součková má židovské předky, i v knize má židovského tatínka. Dokonce na nás s Bárou více lidí podalo trestní oznámení, které dopadlo dobře. Anonymy chodily a chodí i na mou adresu, většinou tedy už jde o e-maily. Já to beru jako daň za tu neuvěřitelnou věc, že nějaký text zasáhne lidi, a to v dobrém i zlém."

Jak vzniká kniha Ireny Douskové?
Kde bere inspiraci? Má nějaký limit, kolik stránek musí každý den napsat? "Nemám limit a 15-20 stránek za den jsem snad nikdy nenapsala," říká Irena Dousková. "Myslím, že inspiraci člověk sbírá všude a ze všeho, co se za den stane a podvědomě asi sbírám náměty i v tramvajích nebo vlacích, ale to je nevědomky. Když mám nějakou knihu rozepsanou tak už s sebou nosím notýsek. Když si totiž nějaký nápad nezapíšu, nebo když je to večer a jsem líná vstát a psát, tak na to pak zapomenu. Děje se toho během dne docela dost, ale pořád se snažím si to hlavně pamatovat."

Irena Dousková

Hrdý Budžes ale nebyla úplně první knížka Ireny Douskové. Prvotinou byly básničky vydané v roce 1992 a nazvané Pražský zázrak, které vydala spolu s dalšími kolegy. "Byli jsme z toho všichni hodně nadšeni. A s odstupem 4-5 let následovala první próza Goldštajn píše dceři, což je román v dopisech."


Irena Dousková se narodila roku 1964 v Příbrami v herecké rodině. Od roku 1976 žije v Praze, kde absolvovala gymnaziální studia (gymnázium Nad štolou) a posléze Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Právnické profesi se ale nikdy nevěnovala. Vystřídala různá zaměstnání, většinou nějakým způsobem související s novinařinou. Posledních několik let je na volné noze a věnuje se psaní.
zdroj: ofic. stránky

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audiozáznamu rozhovoru s Danielou Brůhovou.