Husiti jsou pro Čechy jednou vyvrhelové, jindy bojovníci za češství. Anebo dokonce odboráři. Změní to Husitská epopej Vlastimila Vondrušky?
Psát o husitství je prý problém. Stalo se neuralgickým bodem českých dějin. Rozděluje společnost, která si něj udělala ideologického otloukánka.
Do konce září se má na pultech objevit Husitská epopej Vlastimila Vondrušky. Aby byl maximálně objektivní, rozvádí v ní příběh velké rodiny, jejíž příslušníci jsou v různých táborech a zastávají jiné názory.
„Vždycky líčím tu pasáž očima jednoho z hrdinů. Nepodsunuji tam nějaké hodnocení. Ať si čtenář udělá obrázek sám,“ říká autor.
Dějem čtenáře provází dva bratranci: kališník a katolík. Vondruška by byl rád, aby kniha naučila čtenáře „vnímat toho druhého a vést s ním dialog. To, že bychom neměli zapomínat na toleranci. A pak taky, že bychom si neměli nechat znepříjemňovat život politickými elitami.“
O husitství
Podle Vondrušky je současný pohled na husitství v učebnicích podivně zmixovaný. „Barokní historici psali o husitech jako o vyvrhelech. V národním obrození se z nich stali bojovníci za češství. Za první republiky z nás političtí tlučhubové udělali potomky Jana Žižky, kteří nikdy neustoupí. Jak to dopadlo, víme všichni. A komunisti z nich udělali div ne odboráře a ateisty. To se zmixovalo a podle toho obraz husitství vypadá.“
O Přemyslovcích
Vlastimil Vondruška je autorem úspěšných historických detektivek a taky Přemyslovské epopeje. „Po jejím vydání jsem zjistil, jaký je hlad po tom seznamovat se srozumitelnou formou s našimi dějinami.“
Rozhodl se v tom tedy pokračovat. „Protože historie je to, co bychom měli ochraňovat a znát.“
Kde nechal Jirásek díru?
Přemyslovská epopej lámala rekordy v prodejnosti. Vznikla prý z Vondruškova projektu s názvem Kde nechal Jirásek díru.
„Vytipoval jsem si významné epochy, jichž se mistrovo pero nedotklo. A doba posledních Přemyslovců je klíčová. Když jsem to začal psát, zjistil jsem, že spojitostí s dneškem je spousta.“
O středověku a dnešku
Politika se ve středověku podobala té dnešní, ale rozdíly v ní byly zásadní. Hlavně v tom, že panovnické rody neuvažovaly v krátkodobém horizontu jako politikové. Tedy od voleb do voleb.
„Panovník vládl tak, aby své země posílil a aby je co nejsilnější předal svým potomkům. Dnes se vládne tak, abych to do příštích voleb nějak dobouchal, abych znovu voliče oblbnul a získal případně nějakou trafiku. Mocenská kontinuita dnes neexistuje a to je obrovský problém.“
Jak dokáže zaujmout čtenáře? Co je dobrý příběh? Co Vondruška vystopoval na Bezdězu? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.