Hudba je ten nejlepší lék na duši, říká Jan Petránek. Poslechněte si hudbu, kterou má rád

23. březen 2017

Kvůli svému zdraví v poslední době do rozhlasu často nedochází. Vypravili jsme se proto s mikrofonem za ním. Co poslouchá, když je sám doma s hudbou?

„Žijeme v tak komplikovaném světě, že mít svou hudbu je ta nejlepší pilulka. Nemusí se vztahovat ani na cukrovku ani na bronchitidu, vztahuje se na duši. A to potřebuji snad nejvíc,“ říká novinář a komentátor Jan Petránek.

„Hospodyňky si k vaření často pustí rádio – popěvky, které jdou ke koprovce nebo guláši. Ale já hudbu potřebuji především když přemýšlím. O tom, co jsem v životě udělal nebo neudělal dobře, jak se tvářit k těm, které mám nejradši, to jest k pravnukům, a tak dále.“

Hudbu poslouchá i při čtení. Třeba článků na velká témata jako filozofie, lingvistika nebo demokracie: „A když si k tomu v podkresu pustím Bacha nebo milované české autory, především Antonína Dvořáka, tak se mi často stane, že vypnu oči a jenom poslouchám.“ Poslechněte si hudbu, kterou vám vybral.

autoři: Jan Petránek , Tomáš Černý , ert
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?